Wiktoria Wiedeńska i jej ślady na Jasnej Górze w kontekście wydarzeń w Polsce, Austrii, Szwecji i Francji XVII wieku
341 lat temu -12 września 1683r. – Król Polski Jan III Sobieski na czele wojsk sprzymierzonych pokonał Imperium Osmańskie pod Wiedniem.
Dzięki współpracy Centrum Kultury Krajów Niemieckojęzycznych przy I LO, Towarzystwa Polsko-Austriackiego oraz Jasnogórskiego Centrum Informacji uczennice i uczniowie klasy III a pod opieką p. prof. Iwony Strzeleckiej mieli okazję uczestniczyć w tematycznym zwiedzaniu Jasnej Góry z przewodnikiem. Poszukiwaliśmy pamiątek związanych ze zwycięstwem Jana Sobieskiego, oraz wysłuchaliśmy ciekawego wykładu, w trakcie którego głębiej zaprezentowany został kontekst historyczny z istotnymi wydarzeniami w XVII wieku w Polsce, Austrii, Szwecji i Francji.
Wysłuchaliśmy relacji o pobycie Króla Jana III Sobieskiego na Jasnej Górze w dniach 25-26 lipca roku 1683 w drodze na odsiecz oblężonemu Wiedniowi. Wówczas to z rąk oo. paulinów otrzymał on miecz Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego/swojego pradziadka /oraz kopię Ikony Jasnogórskiej.
W muzeach jasnogórskich poszukiwaliśmy także darów wotywnych przywiezionych po Wiktorii Wiedeńskiej wraz z tymi, które przekazała Królowa Marysieńka i synowie Króla Jana III Sobieskiego.
Niezmiernie ważną dla historii siedemnastowiecznej Polski była heroiczna obrona Jasnej Góry podczas oblężenia przez wojska szwedzkie od 18 listopada do 27 grudnia 1655 roku oraz wspomnienie ślubów Króla Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej 1 kwietnia 1656 uwiecznionych na obrazie Jana Matejki w Kaplicy Cudownego Obrazu wraz z tablicą z ich tekstem w Sali Rycerskiej.
Dla zaakcentowania powiązań polsko-austriackich w XVII wieku poświęcono też dużo uwagi ślubowi naszego Króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego z Arcyksiężniczką Eleonorą Habsburżanką, co miało miejsce na Jasnej Górze 27 lutego 1670 roku. Dary z tej okazji złożone można odszukać w skarbcu jasnogórskim.