![](https://slowacki.net/wp-content/uploads/2023/03/336773824_244358801369479_2147518781787739436_n-960x580.jpg)
Uczniowie I LO na seminarium „Powstanie dwunożności”
Znamy co najmniej kilka gatunków zaliczanych do rodzaju Homo, pochodzących z różnych okresów i różnych rejonów świata. Co ciekawe, tzw. cechy nordyckie (jasna skóra, jasne włosy, niebieskie oczy) odziedziczyliśmy prawdopodobnie w wyniku krzyżowania się z człowiekiem neandertalskim. Gatunek „człowiek rozumny” zaliczany jest do rzędu naczelnych i rodziny małp człekokształtnych, do których należą również goryle, szympansy zwyczajne i bonobo oraz orangutany. Stopień pokrewieństwa mierzy się liczbą wspólnych genów. W przypadku człowieka rozumnego i szympansa stopień pokrewieństwa jest największy: nasze DNA i DNA szympansa jest w 98% jednakowe. Świadczy to o tym, że stosunkowo niedawno (w skali wieku Ziemi) my i szympansy mieliśmy wspólnych przodków.
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie był gospodarzem i współorganizatorem seminarium naukowego „Powstanie dwunożności”. Organizatorem seminarium ze strony I LO były p. Dorota Stelmach i p. Katarzyna Tazbir.
Wykład poprowadził dr Andrzej Boczarowski – związany z Uniwersytetem Śląskim paleontolog, geolog, muzeolog, grafik i informatyk programista. Łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych. Jako nauczyciel z powołania, efekt swoich prac chętnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych.
Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, dlaczego ludzie poruszają się na dwóch nogach. Teraz wydaje się to oczywiste, ale z wielu punktów widzenia jest dosyć dziwne i okupione różnymi dolegliwościami. Mimo tego opłaca się. Autor wykładu jest członkiem zespołu, który odkrył i opisał dowody na najstarszą dwunożność u człowiekowatych.