Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Jak wybrać szkołę?

Czcionka:

Kandydat może się logować do 3 szkół w woj. śląskim - mogą to być 3 szkoły w Częstochowie lub w trzech różnych miejscowościach woj. śląskiego, np. Częstochowa, Zawiercie, Sosnowiec. Oprócz tego może się logować w innym województwie (także do 3 szkół).
Można wybierać klasy w dowolnej kolejności w obrębie trzech szkół.  Kolejność dokonanych wyborów jest bardzo ważna (bo wg. niej system będzie szukał dla ucznia miejsca)
Poniżej 2 przykłady, jak można wybierać klasy. 
Przykład Nr 1 - wybieraj klasy tak, jak poniżej, jeśli przede wszystkim zależy Ci na określonym kierunku kształcenia (w tym przypadku - klasie humanistycznej) 
1 wybór - klasa humanistyczna w szkole I 
2 wybór - klasa humanistyczna w szkole II 
3 wybór - klasa humanistyczna w szkole III 
4 wybór - klasa językowa w szkole I 
5 wybór - klasa językowa w szkole II 
6 wybór - klasa językowa w szkole III 
itd...

Przykład Nr 2 - wybieraj klasy tak, jak poniżej, jeśli przede wszystkim zależy Ci na określonej szkole (w tym przypadku - szkole I) 
1 wybór - klasa humanistyczna w szkole I 
2 wybór - klasa językowa w szkole I 
3 wybór - klasa humanistyczna w szkole II 
4 wybór - klasa językowa w szkole II 
5 wybór - klasa humanistyczna w szkole III 
6 wybór - klasa językowa w szkole III 

Oczywiście, w każdej szkole można wybrać wszystkie klasy. 

Należy się jednak zastanowić, czy jest to zawsze dobre rozwiązanie. Jeśli np. nigdy nie byłem humanistą, to wybieranie klasy z rozszerzonym programem j. polskiego, historii, wos-u czy języka obcego prawdopodobnie nie będzie trafionym wyborem.
Jeśli  uczeń wybierze małą liczbę oddziałów lub wyłącznie oddziały cieszące się dużą popularnością albo wszystkie oddziały w szkołach od lat przyjmujących kandydatów wyłącznie z wysoką punktacją, zmniejszy swoje szanse na szczęśliwy nabór. Warto wstępnie przeliczyć punkty, które prawdopodobnie uzyska za świadectwo oraz egzaminie  i porównać z punktacją w interesujących go klasach.
 Jeśli  uczeń nie jest laureatem olimpiady lub konkursu, które gwarantują przyjęcie do szkoły  powinien wybrać więcej niż jeden oddział. Jeśli na swojej liście wskaże małą liczbę oddziałów lub tylko takie, które cieszą się dużym zainteresowaniem, może zabraknąć mu punktów i nie dostanie się do wymarzonej szkoły. Aby rekrutacja spełniła  oczekiwania ucznia  powinien starannie dobierać  także miejsca na liście preferencji.

1) Zanim  uczeń wybierze kolejność szkół, powinien zobaczyć i analizować progi punktowe rekrutacji z lat ubiegłych. Warto jednak pamiętać, że progi punktowe  nie zawsze będą zbliżone do lat poprzednich.
 Jeśli do szkoły "A" i "B" trzeba było mieć bardzo dużo  pkt. a do szkoły "C" wystarczyło mniej, to wybierając kolejność "C", "A", "B" szansa dostania się do szkoły "A" lub "B" będzie znikoma (zakładając, że progi punktowe będą zbliżone do lat poprzednich). Szkołę, w której przez ostatnie lata obowiązywały niższe progi warto dać na trzecim miejscu (w tym przypadku dobry wydaje się wybór "A", "B", "C" lub "B", "A", "C").
2) Bezpieczniejszym jest wybór dwóch szkół, których próg punktowy wydaje się być w  zasięgu ucznia  i jednej szkoły o nieco niższych wymaganiach. Dlaczego? Otóż, zdarzały się sytuacje, w których uczniowie wybrali trzy szkoły o niemal identycznych progach punktowych  i nie znaleźli się na  listach nigdzie (bo mieli np.2-3 pkt. mniej. Fundowali sobie w ten sposób kilka dni stresu i bieganie od szkoły do szkoły w poszukiwaniu wolnych miejsc).
ostateczna decyzja należy do kandydata i jego rodziców).

strona naboru elektronicznego: slaskie.edu.com.pl

E-dziennik

Nauka zdalna

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

ERASMUS +

Reforma edukacji

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza