Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”

Czcionka:

Strona główna Projektu:

 Działania I Liceum Ogólnokształcącego

im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie w ramach Projektu:

 

Prezentacja wystawy „13 grudnia 1981 - Pamietamy”

W dniach 23 - 27 września 2021 r. w I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie gościmy wystawę „13 grudnia 1981 - Pamiętamy” w ramach projektu "1981 Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie" organizowaną przez Śląską Kurator Oświaty Panią Urszulę Bauer.

GALERIA


Spotkanie z działaczami częstochowskiej "Solidarności"

- p. Anna Rakocz i p. Zbigniewem Bonarskim

27 października 2021 r. uczniowie II a i III a uczestniczyli w spotkaniu z działaczami czestochowskiej "Solidarności" - p. Anna Rakocz i p. Zbigniewem Bonarskim, świadkami wydarzeń w klubie "IKAR" w listopadzie 1980 r. Spotkanie jest częścią projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie" związanego z obchodami 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. P. Anna Rakocz, obecnie przewodnicząca Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych, w stanie wojennym została aresztowana przez władze komunistyczne wraz z innymi kobietami zaangażowanymi w działalność związkową. Była więziona i przetrzymywana w obozach dla internowanych m.in. w Lublińcu, Darłówku. Prelekcja poprzedzona była projekcją filmu "Nie zabierajcie mamy" - dokumentu poświęconego częstochowskim działaczkom "Solidarności", które były aresztowane i internowane w stanie wojennym. W filmie pojawiły się wspomnienia dzieci, naocznych świadków aresztowania swoich matek. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzedu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych we współpracy z Regionem Czestochowskim NSZZ "Solidarność" i Stowarzyszeniem "WIR".

GALERIA


Szkolne miejsce pamięci

W ramach realizacji projektu "Pamięć 1981" uczniowie klasy 3 b zebrali materiały, przygotowali i wykonali szkolne miejsce pamięci, poświęcone wydarzeniom stanu wojennego. Na gazetce znalazły się zdjęcia archiwalne, plakat, ulotki oraz oryginalna "bibuła" - egzemplarze prasy podziemnej. 

GALERIA

 

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza