Przejdź do głównej treści

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie!

Nasza przygoda na Wiejskiej!

Utworzono dnia 11.06.2019, 09:56 przez: Monika Wąsińska
Czcionka:

W kończącym się roku szkolnym jako uczennica pierwszej klasy miałam niepowtarzalną możliwość zasiąść w sali sejmowej jako posłanka na Sejm Dzieci i Młodzieży. Oczywiście nie łatwo było sprostać zadaniu, ale wspólnie z koleżanką z klasy – Natalią Gradzik dałyśmy radę!

Temat tegorocznych obrad SDiM brzmiał „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Osoby biorące udział w projekcie, musiały w sposób trwały upamiętnić losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny.

W ramach projektu musiałyśmy wykonać szereg działań poprzedzających finalny efekt. Najpierw zrobiłyśmy rozeznanie, którego posła wybrać, bowiem warunek był taki, że powinien być to poseł z naszego regionu. Stąd wybrałyśmy Kazimierza Pużaka - posła na Sejm Ustawodawczy i Sejm I, II i III kadencji II RP. Stworzyłyśmy stronę internetową poświęconą Pużakowi, przeprowadziłyśmy ankietę uliczną na temat znajomości sylwetki i dokonań posła wśród mieszkańców ulicy noszącej imię Kazimierza Pużaka. Wykonałyśmy plakat, aby rozpropagować jego działania na rzecz ojczyzny w czasie II wojny światowej. Ale zanim to wszystko przygotowałyśmy, to należało zgromadzić informacje na jego temat, dotrzeć do publikacji czy też artykułów prasowych. Korzystałyśmy z opracowań pozyskanych w Internecie, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu niż z materiałów zgromadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie przesympatyczne panie bibliotekarki, w każdej chwili gotowe były służyć nam pomocą i radą. Artykuły na naszą stronę o życiu i działalności Pużaka pisałyśmy przez kilka dni, codziennie zamieszczając nowe, dodatkowe informacje. W tym działaniu także znalazłyśmy pomoc. Nasza wychowawczyni każdy z nich na bieżąco czytała i dokonywała korekty.

Dzięki naszej ciężkiej pracy i wsparciu innych osób udało nam się zrealizować projekt. 30 kwietnia ukazały się wyniki. Nasza radość była ogromna! Zostałyśmy posłankami na XXV sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, który obradował 1 czerwca.

31 maja, pod opieką pracowników Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach wraz z innymi uczestnikami sesji SDiM z województwa śląskiego, a było ich razem z nami 48 uczniów, udałyśmy się do Warszawy. Po dotarciu do stolicy i zakwaterowaniu w hotelu, wyruszyliśmy na wycieczkę zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Zapewniono nam przewodnika, który pokazał nam wiele ciekawych i ważnych historycznie miejsc. Było ich tak wiele, że trudno je wszystkie wymienić, ale mi najbardziej w pamięci zapadł Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Po zwiedzaniu udaliśmy się do hotelu na kolację i odpoczynek. Następnego dnia wstaliśmy wcześnie, by zaraz po śniadaniu wyjechać do sejmu. Najpierw czekała nas wszystkich kontrola dokumentów, następnie tzw. bramki, dzięki czemu czuliśmy się bezpiecznie. Później mieliśmy możliwość spotkać się z członkami klubów poselskich, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nadeszła ta najważniejsza chwila i wtedy udaliśmy się do sali sejmowej, by zasiąść na miejscach posłów na Sejm VIII kadencji. Ja zajęłam akurat miejsce pani Lidii Burzyńskiej, posłanki Prawa i Sprawiedliwości z okręgu częstochowskiego, którą już miałam możliwość spotkać w styczniu, podczas wycieczki szkolnej do Sejmu RP.

Inauguracji SDiM dokonał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który tuż przez rozpoczęciem obrad XXV sesji spotkał się z młodzieżowymi marszałkami: Aleksandrą Bidą, Piotrem Polakowskim i Michałem Warzechą. W trakcie posiedzenia młode posłanki i młodzi posłowie debatowali na temat działalności i posłów Sejmu II RP. Trwała również dyskusja dotycząca aktualnych kwestii życia społeczno-politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Na pytania parlamentarzystów odpowiadał obecny także podczas obrad Maciej Kopeć – wiceminister edukacji narodowej. Na zakończenie obrad Sejm Dzieci i Młodzieży podjął uchwałę w sprawie spopularyzowania wiedzy o losach i działalności posłów na Sejm II Rzeczpospolitej w okresie II wojny światowej i okresie okupacji. I tak zakończyło się tegoroczne posiedzenie SDiM. Następnie udaliśmy się jeszcze na obiad do restauracji sejmowej, a potem do autokaru, którym wróciliśmy do domów. Był to mój ostatni Dzień Dziecka przed uzyskaniem pełnoletności, ale zdecydowanie niezwykły. Nie tylko spędziłam ten czas w miejscu, w którym zapadają najważniejsze decyzje w naszym państwie, ale też poznałam wspaniałych młodych ludzi, pasjonujących się polityką i interesujących się tym, co się dzieje w Polsce i na świecie. W obradach SDiM już nie wezmę udziału, ponieważ za rok będę pełnoletnia, a także dlatego, że nastoletnią posłanką można zostać tylko raz. To jednak mam nadzieję, że przyszłoroczne obrady będą równie ciekawe i owocne, jak tegoroczne, a wszystkich, którzy zastanawiają się nad udziałem w takim projekcie, szczerze zachęcam.

 

Natalia Stępień,

posłanka XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Uczennice I LO podczas XXV sesji obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży

Utworzono dnia 11.06.2019, 09:59

Biuletyn Informacji Publicznej 1 L.O. w Częstochowie

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 2513

W poprzednim tygodniu: 2983

W tym miesiącu: 2895

W poprzednim miesiącu: 11808

E-dziennik

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół 1 Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Kartka z kalendarza

Pismo literacko-publicystyczne

Nie spóźnij się

Dzwonki!
1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.55 - 11.40
5. 11.50 - 12.35
6. 12.45 - 13.30
7. 13.35 - 14.20
8. 14.25 - 15.10
9. 15.15 - 16.00

ERASMUS +

Reforma edukacji

Nasi fani

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer po szkole

                        

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza