Przejdź do głównej treści

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie!

Kilka odsłon Wrocławia

Utworzono dnia 21.05.2018, 13:08 przez: Monika Wąsińska
Czcionka:

Kilka odsłon Wrocławia – miasta młodych, miasta kultury, miasta spotkań…

Klasa 1b i 1e połączyły swoje siły i w dniach 26-27 kwietnia wspólnie wyruszyliśmy na podbój Wrocławia. Co najważniejsze - dzięki tej wyprawie nawiązaliśmy między sobą nowe znajomości oraz niewątpliwie świetnie się bawiliśmy, oczywiście nie zapominając o dydaktycznych aspektach i punktach naszej wycieczki. Najciekawsze z nich podzieliliśmy na odsłony.

Odsłona pierwsza: Centrum Historii

Zaczęliśmy naszą przygodę z  Wrocławiem od poznania jego historii. Zwiedzaliśmy niezwykłą wystawę opowiadającą o losach Wrocławia w latach 1945 – 2016.  Ekspozycja wiodła szlakiem wyznaczonym przez kolejne ważne w historii daty. Aby dobrze zrozumieć dzieje „miasta spotkań” musieliśmy przenieść się w czasie do baśniowego już dzisiaj świata lat dwudziestych. Dowiedzieliśmy się o działaniach wojennych prowadzonych we Wrocławiu – nazywanym przez Niemców Breslau, czyli twierdza - w okresie II wojny światowej oraz obejrzeliśmy gazety z tamtego okresu. Wysłuchaliśmy relacji wojennych niemal z pierwszej ręki – po podniesieniu słuchawek wmontowanych w ściany dało się słyszeć relacje repatriantów zza wschodniej granicy. Wkroczyliśmy w okres Polski Ludowej, gdzie zobaczyliśmy, jak bardzo została ona odcięta żelazną kurtyną od świata zachodniego. Propaganda prasowa i telewizyjna szerzyła się na wielką skalę, a ze ścian prowizorycznego więzienia patrzyli na nas więźniowie polityczni, którzy nigdy stamtąd nie wrócili. Nie oznacza to jednak, że życie kulturowe było całkowicie zamrożone. W okresie komunizmu swoją działalność prowadzili m. in. Wiesław Saniewski, którego film „Nadzór” został zatrzymany przez cenzurę na 5 lat, Tadeusz Różewicz, który mieszkał we Wrocławiu od 1968 roku do śmierci czy Wanda Rutkiewicz – najsłynniejsza polska himalaistka, pierwszy Polak na Evereście oraz pierwsza na świecie zdobywczyni K2. Ciekawym zjawiskiem okazał się kiosk z charakterystycznymi dla okresu komunizmu przedmiotami. Następnie przenieśliśmy do 1980 roku, w którym powstał NSZZ „Solidarność”. W towarzystwie związkowców, spoglądających na nas ze ścian, w milczeniu wysłuchaliśmy komunikatu Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. Coraz bardziej przybliżaliśmy się do czasów współczesnych i odchodząc od Okrągłego Stołu w 1989 roku wkroczyliśmy do nowoczesnego Wrocławia - miasta, które łączy. Polityk Heinz Winfried Sabais w liście do Tadeusza Różewicza pisał tak: „Drogi Tadeuszu Różewiczu, mieszka pan we Wrocławiu, ja urodziłem się w Breslau. Jesteśmy Cives Wratislavienses, Bóg tak chciał. Miasto włączyło nas obu do swojej historii.” Dzięki tej wizycie i my zostaliśmy na własny sposób połączeni z Wrocławiem. 

Klaudia Stanisz Ib

 Odsłona druga:  Muzeum Pana Tadeusza

Konflikt między Adamem Mickiewiczem a Juliuszem Słowackim jest znany od dawna i rozkładany na czynniki pierwsze, wiele w całej historii niejasności i niepewności. Jednak jest pewne, że ich konflikt nigdy się nie skończył. Dopiero my, klasa 1b ILO im. Juliusza Słowackiego przełamaliśmy lody, gdy z emblematami naszego liceum pod postacią koszulek bądź silikonowych bransoletek, weszliśmy do Muzeum Pana Tadeusza, a co dziwne, dobrze się tam bawiliśmy. Od razu po wejściu daliśmy się wciągnąć XIX i XVIII wiecznemu wystrojowi do czasów znanych wieszczowi. Naszym pierwszym, i najbardziej czasochłonnym zadaniem, było znalezienie informacji biograficznych na temat Adama Mickiewicza, a następnie uzupełnienie nimi kart pracy. Mogliśmy się w ten sposób dowiedzieć  wielu ciekawostek wyszukując je w interaktywnych ekranach, co było bardziej interesujące i nietypowe od siedzenia w szkolnych ławkach czy słuchania przewodniczki.  Następnie usiedliśmy w sali, gdzie każdy z nas mógł poczuć się niczym szlachcic i podsumowaliśmy swoją „świeżo zdobytą wiedzę”  uzupełniając notatki o kolejne przydatne informacje. Mieliśmy okazję zobaczyć pierwowzór Pana Tadeusza, a nawet przeczytać Inwokację w jej pierwotnej wersji, co nie było łatwe, gdyż Adam Mickiewicz nie mógł się poszczycić pięknym pismem. Jednak wszyscy doświadczyliśmy, jaką trudność stanowiło pisanie piórem, gdy na koniec zwiedzania mogliśmy sprawdzić się w kaligrafii. Teraz już wiemy, jakiego trudu od poety wymagał sam proces pisania.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Agnieszka Mielczarek 1b

Odsłona trzecia: Ogród botaniczny

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest drugim (po ogrodzie Rakowskim) najstarszym obiektem w Polsce, wpisanym na listę zabytków woj. Dolnośląskiego. Został założony w 1811 roku na powierzchni 7,4 ha, co umiejscawia go w ścisłej czołówce największych tego typu kompleksów roślinnych w Polsce. Znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin szklarniowych i gruntowych. Na terenie ogrodu znajduje się 27 drzew uznanych za pomniki przyrody: dęby, cisy, miłorzęby, buki i planty. Oprócz rozmaitych gatunków roślin w ogrodzie podziwialiśmy zbudowany w 1856 r. na terenie alpinarium przekrój geologiczny wałbrzyskich złóż węgla kamiennego, przedzielonych osadami piaskowców i łupków. W ekspozycję tę wkomponowano skamieniałe odciski wymarłych roślin, skamieniałe pnie drzew, szkielety zwierzęce oraz wiele ciekawych eksponatów. W arboretum zobaczyliśmy jak rosną: cypryśniki błotne, mamutowce, sekwoja wiecznie zielona, cedry, szydlice, kuningamie, modrzew polski, metasekwoje, cyprysowce Leylanda, sośnice, etc…

Jest to miejsce pozwalające odpocząć od zgiełku miasta, a także dobrze przygotowane dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat flory świata, bowiem ogród ten jest oazą piękna i spokoju, usytułowany w  „sercu” Wrocławia to jak „żywe muzeum” a zarazem ośrodek nauki.

Laura Czerwińska 1e

Odsłona czwarta: teatr

Wrocławski Teatr Współczesny - to właśnie tu wieczorną porą zakończyliśmy pierwszy dzień naszej wędrówki po mieście kultury. Zdecydowaliśmy się na spektakl reżyserii Krzysztofa Czeczota pt. „Gwiazda”. To zapierająca dech w piersiach inscenizacja o stosunkowo trudnej tematyce, skupiająca w sobie monolog wewnętrzny i monodram, stała się dla nas niesamowitą przygodą. Niemały szok wzbudziło w widzach podarowanie słuchawek przed rozpoczęciem przedstawienia, w którym główną rolę grał Maciej Tomaszewski. Wykorzystanie technologii dźwięku przestrzennego miało na celu pomóc gościom w usłyszeniu myśli Gwiazdy. To był pierwszy raz, kiedy w polskim teatrze został zastosowany dźwięk binauralny.

Sam spektakl był wzorowany na fragmentach „Gwiazdy” Helmuta Kajzara z Teatru Polskiego Radia (1976r.) i opowiada o niespełnionym artyście, ogarniętym obsesją swoich roli, szukającym miłości, ale także swojej tożsamości, przeżywającym życiowe upadki, walczącym z trudnościami i bólem. To zdecydowanie przedstawienie dwupłaszczyznowe. W tym samym czasie znajdujemy się i w ciszy i w hałasie, które pochodzą od zewnętrznej i wewnętrznej strony bohatera.

Julia Zyska 1b

Odsłona piąta:  Afrykarium

Wrocław kojarzy nam się z halą stulecia, panoramą racławicką czy krasnalami rozrzuconymi po całym mieście, ale na pewno warte zobaczenia jest także zoo z Afrykarium. Uczniowie naszego liceum przekonali się, że ów ogród zoologiczny to świetna atrakcja i czas w nim spędzony mija bardzo szybko. We wrocławskim zoo mogli ujrzeć wiele egzotycznych zwierząt takich jak m.in. lwy, tygrysy, nosorożce, kangury czy małpy, ale także równie wiele miejscowych takich jak konie, kozy, owce czy króliki. Na pewno w ich wspomnieniach pozostanie również wizyta w Afrykarium, gdzie mogli ujrzeć takie gatunki zwierząt jak rekiny, płaszczki, pingwiny, foki czy hipopotamy. Tak bliskie spotkanie ze zwierzętami na pewno wywołuje mieszane emocje, aczkolwiek powoduje uśmiech na twarzy i sprawia, że nawet w licealistkach budzi się małe dziecko.

Ola Jasińska Ib

Odsłona szósta: Ogród Japoński

Ogród Japoński został umiejscowiony w Parku Szczytnickim, w rejonie Hali Ludowej, jest jednym z nielicznych śladów, które pozostały po Wystawie Światowej zorganizowanej w 1913 roku. Projekt ogrodu wykonał Hrabia Fritz von Hochberg. Dzięki pomocy japońskiego mistrza – ogrodnika Mankichi Arai udało się stworzyć ogród, którego piękno zachwycało swoim wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej.

 

Odsłona siódma: Polinka

Na drugą stronę Odry można dostać się jednym z mostów wrocławskich, ale można też dostarczyć sobie niemałych wrażeń korzystając z kolejki linowej. Polinkę wybudowano głównie z myślą o studentach i pracownikach Politechniki Wrocławskiej. Łączy kampus główny przy Wybrzeżu Wyspiańskiego z GeoCentrum przy ul. Na Grobli. Gondola na pokonanie 380 metrów nad rzeką potrzebuje niecałych dwóch minut. Skorzystaliśmy z tej atrakcji udając się do Hydropolis i Panoramy Racławickiej. Wagoniki nad Odrą przesuwają się płynnie, tylko przy starcie i hamowaniu lekko się kołyszą. Podziwialiśmy z okien gondoli panoramę Ostrowa Tumskiego i kładkę koło ogrodu zoologicznego.

 

Odsłona ósma: Panorama Racławicka

Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Panorama Racławicka jest jednym z niewielu miejsc na świecie, w których można zobaczyć obraz namalowany w latach 1893–1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka o tytule Bitwa pod Racławicami.

Panorama jest ogromnych rozmiarów, pokrywa aż 1800 m2 płótna, a mimo to jej rozmiar nie przytłacza, ale zachwyca. Gdy podejdzie się bliżej tkaniny umieszczonej na ścianie okrągłego pomieszczenia, cała uwaga skupia się na niezwykłej szczegółowości pracy, która jest wręcz zaskakująca. Każda roślina, każdy koń, każde biegnące ciało jest wiernym odzwierciedleniem znanej nam rzeczywistości.

Właśnie rozmiar i detaliczność obrazu sprawiają, że można się w nim zatracić do tego stopnia, że zapomina się o tu i teraz, a całkowicie przenosi w przeszłość, stając się świadkiem jednego z epizodów powstania kościuszkowskiego.

Głos narratora, który opisuje odgrywające się przed zwiedzającym wydarzenia, dobywa się z głośników. Ten zabieg nie przeszkadza, ale dodatkowo ułatwia zwiedzającemu zrozumienie genezy odbywających się przed nim walk oraz rozpoznanie postaci znanych dowódców.

Każdy choć raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce i doświadczyć niemożliwego do opisania zachwytu na własnej skórze.

Patrycja Leszczyńska Ib

Odsłona dziewiąta: Hydropoplis

Jedną z wielu atrakcji dostępnych we Wrocławiu jest Muzeum nauki i wiedzy o wodzie, czyli Hydropolis. W tym miejscu można było zobaczyć ciekawe wystawy. Prawie w każdej strefie muzeum, a jest ich 9, mogliśmy korzystać z interaktywnych instalacji oraz różnorodnych technologii multimedialnych. Miłym dodatkiem były ekrany dotykowe oraz rożnego rodzaju wiarygodne repliki zwierząt. Dodatkowo mieliśmy możliwość zobaczenia aż sześciu filmów w salach kinowych czy też zagrania w grę w jednej z sal wystawy. Hydropolis jest bardzo ciekawym miejscem, wartym odwiedzenia. 

Katarzyna Bzdak 1b

Na nudę miejsca nie było (zadbali o to: nasze wychowawczynie i opiekunowie). Wrocław bardzo miło nas ugościł, a dwa dni, które w nim spędziliśmy na pewno na długo zapiszą się w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że przy najbliższej okazji znów będzie nam dane tam wrócić i przeżyć kolejne niesamowite chwile w tak przyjaznym mieście.

                                                                                         Redakcja: Paulina Massopust 1b

Wycieczka do Wrocławia uczniów klas: 1b i 1e (26-27 kwietnia)

Utworzono dnia 21.05.2018, 13:11

Biuletyn Informacji Publicznej 1 L.O. w Częstochowie

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 343

W poprzednim tygodniu: 3143

W tym miesiącu: 7108

W poprzednim miesiącu: 13463

E-dziennik

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół 1 Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza

Pismo literacko-publicystyczne

SłowackiArt

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nie spóźnij się

Dzwonki!
1. 7.30 - 8.15
2. 8.15 - 9.00
3. 9.10 - 9.55
4. 10.05 - 10.50
5. 11.10 - 11.55
6. 12.05 - 12.50
7. 13.00 - 13.45
8. 13.55 - 14.40
9. 14.50 - 15.35
10. 15.40 - 16.25
11. 16.30 - 17.15

Reforma edukacji

Nasi fani

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer po szkole

                        

Job shadowing

Nakrętkowa Częstochowa

LICZNIK 2018/2019: 

33 256 szt.

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały