Przejdź do głównej treści

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie!

Hej, my, wy, oni - chodźmy na wybory!

Utworzono dnia 04.10.2019, 15:13 przez: Monika Wąsińska
Czcionka:
W dniach 30 września - 1 października 2019 r. reprezentacja uczennic z klasy 2A składająca się z Natalii Gradzik, Weroniki Klimczyk i Natalii Ranoszek udała się do katowickiego Uniwersytetu SWPS na szkolenia odnośnie udziału w projekcie Młodzi Głosują+ organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt zakłada inter alia przeprowadzenie kampanii profrekwencyjnej i prawyborów szkolnych; tym samym propaguje pozytywne postawy obywatelskie i aktywizuje społeczeństwo. W ramach szkolenia odbyły się wykłady oraz warsztaty poruszające problematykę niskiej świadomości politycznej społeczeństwa, sposobów zwalczania absencji wyborczej oraz ogólnego znaczenia wolnych wyborów w funkcjonowaniu demokracji. Sama akcja ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowi próby agitacji wyborczej. Zapraszam do lektury analizy zachowań wyborczych Polaków i holistycznego ujęcia treści przedstawionych na szkoleniach.
 

Czy mój głos się liczy?
Zapewne pytanie postawione w tytule zadaje sobie każdy. Chociaż początki demokratycznych wyborów sięgają starożytności, w dwudziestym pierwszym wieku nadal istnieje luka w świadomości społecznej odnośnie wiedzy na temat ich przebiegu i znaczenia. Niestety, Polska przoduje w rankingu najbierniejszych pod względem frekwencji wyborczej krajów Europy. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku jedynie 23,83 % Polaków udało się do urn. To szóste najniższe miejsce w całej Unii pod tym względem. Z kolei w krajach z istniejącymi karami z a absencję, jak na przykład w Belgii, 90% uprawnionych do głosowania wzięło w nim udział. Dlaczego zdajemy się nie dbać o kwestie, które dotykają każdego z nas na co dzień?
Samo słowo 'demokracja' wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza 'rządy ludu'. Esencją demokracji jest proporcjonalne odbicie poglądów i preferencji ogółu społeczeństwa w reprezentantach sprawujących rządy w imieniu całości. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby każdy obywatel dokonał wyboru zgodnie z własnymi przekonaniami, dając  tym samym realny ogląd na opinie i potrzeby całego narodu. Tymczasem, jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, w wyborach parlamentarnych w 2015 jedynie 50,9% obywateli, głównie z Polski wschodniej, oddało swój głos. Połowa narodu zadecydowała więc o przyszłości wszystkich.
Wróćmy do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 z frekwencją na poziomie 23,83 %. Znikomy udział społeczeństwa w tym gł osowaniu jest szczególnie wart zastanowienia, ponieważ jego rezultaty w bezpośredni sposób mają wpływ na codzienne życie milionów ludzi.  Zobrazujmy tę anormalną sytuację następująco: na rodzinnym zjeździe Kowalskich zgromadziło się sto osób w różnym wieku - od szacownych seniorów po zaczynających dorosłe życie wnuków. Wyborem dań na rodzinny obiad dla wszystkich krewnych zajęło się dwudziestu trzech wujków, którzy dokonali selekcji podług własnych preferencji kulinarnych. W efekcie pozostałe siedemdziesiąt siedem osób po uczcie zmieniło się w malkontentów, chociaż sami nie wzięli udziału w wyborze cateringu. Wnuk z nietolerancją laktozy nie skosztował niczego i będzie czuł niedosyt przez kolejne cztery lata, a dziadek z alergią na orzechy trafił na oddział intensywnej terapii. Czy doszłoby do owych negatywnych reperkusji, gdyby rodzina dokonała wyboru wspólnie?
Podobnie rzecz ma się odnośnie wyborów w kraj u. Zazwyczaj ludzie rezygnują z udziału w głosowaniu, ponieważ nie orientują się w programach wyborczych poszczególnych partii politycznych; nie wierzą, że ich głos ma jakiekolwiek znaczenie lub nie znajdują wśród kandydatów reprezentanta, który odpowiadałby im. Na szczęście istnieją źródła oferujące skrócony opis programów - warto szukać ich w internecie, telewizji, prasie lub na ulotkach. Niewielkim wysiłkiem zdobywa się w ten sposób informacje, które pomogą zapoznać się z informacjami dotyczącymi kandydatów i podjąć decyzję, na którego zagłosować. Paradoksem znacznie trudniejszym do przezwyciężenia jest niewiara w moc własnego głosu, powodująca inercję i nieuczestniczenie w wyborach. Niestety, myśli tak około połowa uprawnionych do głosowania - szczególnie młodzież, a przecież stanowią oni realną siłę wyborczą. Gdyby tylko każdy zrozumiał, ile osobiście znaczy dla funkcjonowania kraju i jak wiele może zdział ać swoim głosem, z pewnością uniknęlibyśmy spadkowej tendencji uczestnictwa w wyborach, a odsetek osób narzekających na obecną sytuację polityczną zmniejszyłby się. Ponadto wartym podkreślenia jest fakt, że udział w wyborach stanowi korzyść psychiczną dla jednostki. Oddając swój głos, uczestniczymy w życiu publicznym i wzmacniamy poczucie wspólnoty.
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Weź w nich udział - tak, właśnie Ty!

Autorka artykułu: Natalia Ranoszek 2A

Biuletyn Informacji Publicznej 1 L.O. w Częstochowie

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1162

W poprzednim tygodniu: 2545

W tym miesiącu: 570

W poprzednim miesiącu: 8972

Szczęśliwe numerki

 - 

Pon. Wt.  Śr.  Czw. Pt.
 

 

   

 

E-dziennik

Nauka zdalna

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół 1 Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Pismo literacko-publicystyczne

Kalendarium

Lipiec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nie spóźnij się

Dzwonki!
1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.55 - 11.40
5. 11.50 - 12.35
6. 12.45 - 13.30
7. 13.35 - 14.20
8. 14.25 - 15.10
9. 15.15 - 16.00

ERASMUS +

Reforma edukacji

Nasi fani

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer po szkole

                        

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza