Przejdź do głównej treści

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie!

 

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY W SŁOWACKIM

24 KWIETNIA 2019, GODZ. 9.00 - 14.00!

 

AKCJA WIEDEŃSKA

Utworzono dnia 08.04.2018, 11:26 przez: Monika Wąsińska
Czcionka:

Uczniowie I LO uczestniczyli w marcu 2018 r.w projekcie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji, Nauki i Badań Austrii. Młodzież poznawała zabytki Wiednia i okolic, życie polityczne, społeczne i kulturalne stolicy Austrii a dzięki temu mogła doskonalić znajomość języka niemieckiego. W ciągu 6-dniowego pobytu w Wiedniu zwiedzaliśmy Albertinę- galerię założoną w 1768 r.przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego . Jest jedną z największych na świecie kolekcji grafik. Są tam rysunki Rafaela, Rembrandta, Dürera ,Leonardo da Vinci, Michała Anioła, Rubensa, Boscha, Bruegela, Klimta i Kokoschki Obejrzeliśmy także wystawę Keitha Haringa amerykańskiego artysty tworzącego w nurtach pop-art i street art.

Zwiedzaliśmy średniowieczne opactwo w Klosterneuburgu z XII w-to jeden z najważniejszych ośrodków sakralnych i kulturowych Austrii.

Interesujace było także Muzeum Sztuki Stosowanej. W muzeum tym najważniejsze jest wzornictwo. Muzeum prezentuje meble, szkło i porcelanę, srebra i tkaniny od średniowiecza do czasów obecnych. W zbiorach znajdują się kosztowne przedmioty rzemiosła artystycznego, meble gięte Thoneta i arcydzieła secesji oraz pozłacany projekt fryzu autorstwa Gustava Klimta.

Widzieliśmy Muzeum Techniki w Wiedniu -jedno z największych w Europie muzeów o profilu technicznym. Muzeum zostało założone z okazji 60. rocznicy wstąpienia na tron przez cesarza Franciszka Józefa I i otwarte w 1918 roku. Do największych atrakcji Muzeum Techniki należy na przykład wciąż sprawny samolot Etrich Taube, bordowe Lohner-Porsche, mercedes “srebrna strzała", wagon salonka cesarzowej Elżbiety czy też zrekonstruowana kopalnia . Inne zbiory zajmują się takimi tematami jak technika dnia codziennego i ochrona środowiska, komunikacja, przyrodnicze podstawy techniki i muzyka.

Najwieksza atrakcja okazało się Biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu - kompleks budynków stanowiący jedno z czterech głównych miejsc na świecie, w których ulokowane są instytucje systemu Narodów Zjednoczonych. Kompleks składa się z 6 biurowców o różnej wysokości, ale podobnej bryle architektonicznej.

W Raimundtheather obejrzelismy musical “I am from Austria”.

Byliśmy w Krypcie Cesarskiej w kościele kapucynów , w której spoczywają Habsburgowie począwszy od 1633 r. W Hofburg zwiedzaliśmy Skarbiec.Sa tam cenne religijne i świeckie skarby, jak na przykład cesarska korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego, ale także osobliwości, które znajdowały się w posiadaniu Habsburgów,

Muzeum historii sztuki w Wiedniu zaliczane jest do najważniejszych muzeów świata i było waznym punktem naszej trasy. Ucztą dla oka każdego miłośnika sztuki jest już sama olśniewająca architektura budynku muzeum wzniesionego za cesarza Franciszka Józefa i uroczyście otwartego w roku 1891.Zgromadzono tam eksponaty pochodzące z pięciu tysiącleci : od czasów Starożytnego Egiptu, przez antyczną Grecję po kres XVIII wieku. W Galerii Obrazów (Gemäldegalerie) podziwiać można najwybitniejsze dzieła artystów takich jak Dürer, Raffael, Rembrandt, Rubens, Tycjan, Velázquez czy Vermeer oraz największą na świecie kolekcję malowideł Bruegela.

 

Duże wrażenie zrobiła nan as Katedra Świętego Szczepana (niem. Stephansdom, Domkirche St. Stephan) duma i jeden z symboli miasta Wiednia, Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Zachwycił nas Kościół św. Karola Boromeusza- jedna z najsłynniejszych barokowych budowli Europy oraz Belweder w Wiedniu ; barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. To nie tylko okazały pałac, lecz także galeria sztuki z jednym z najcenniejszych zbiorów sztuki w Austrii , z najważniejszymi dziełami Gustava Klimta, Egona Schiele i Oskara Kokoschki. Na końcu byliśmy w Schönbrunn -to pałac zbudowany w XVII-XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, to jeden z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie.

Dawna letnia rezydencja Habsburgów zachwyca cesarskimi pomieszczeniami paradnymi oraz imponującymi projektami ogrodowymi. Tu mieszkali kiedyś Maria Teresa, cesarz Franciszek Józef, cesarzowa Elżbieta i inne osobistości.

 

Młodzież naszej szkoły miała również okazję oglądac i podziwiać Wiedeńskie jarmarki wielkanocne, które stanowiły ciekawą atrakcję dla zwiedzających. Bo choc w Polsce w ostatnim czasie, mamy okazje oglądać świąteczne jarmarki, to wiedeńskie odznaczają sie jednak ogromnym wyborem ozdób wielkanocnych, ciekawą i oryginalna oprawą oraz wyjatkowa precyzja i estetyką. Można tu kupić tradycyjne ozdoby wielkanocne i kolorowe pisanki, skosztować kulinarnych specjałów, jak równiez uczestniczyć w bogatym programie artystycznym. Szczególnie wiele atrakcji przewidzianych jest dla dzieci.

W okresie przed Wielkanocą, a także w Wielkim Tygodniu ( Karwoche ) w Wiedniu są otwarte i cieszą sie ogromna popularnością cztery Jarmarki Wielkanocne ( Ostermärkte)

Kalvarienbergfest, Altwiener Ostermarkt na placu Freyung, AM HOF .

Jarmark Wielkanocny przed Pałacem Schőnbrunn, uznawany jako jeden z najbardziej romantycznych. Na dziedzińcu 60 wystawców prezentuje oprócz wielu kulinarnych specjałów, także wielkanocne dekoracje i rzemiosło artystyczne z Austrii. Wyjatkową atrakcją dla dzieci są zajecia plastyczno-techniczne, na których powstaja marcepanowe zajączki i stroiki wielkanocne. Innym ulubionym zajęciem najmłodszych jest szukanie zajączka ( Osterhase)

 

Podsumowując akcję "Wiener-Woche" należy podkreślić, że był to pierwszy tego typu wyjazd do Austrii, podczas którego młodzież mogła nie tylko doskonalić znajomość języka niemieckiego, ale przede wszystkim poznać kulturę, obyczaje i życie codzienne mieszkańców stolicy Austrii. Odbył sie on dzieki staraniom p.Z.Sandak-Bernat.

 

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej 1 L.O. w Częstochowie

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 2660

W poprzednim tygodniu: 3276

W tym miesiącu: 10468

W poprzednim miesiącu: 8688

E-dziennik

Zapraszamy!

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół 1 Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza

Pismo literacko-publicystyczne

SłowackiArt

Kalendarium

Marzec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nie spóźnij się

Dzwonki!
1. 7.30 - 8.15
2. 8.15 - 9.00
3. 9.10 - 9.55
4. 10.05 - 10.50
5. 11.10 - 11.55
6. 12.05 - 12.50
7. 13.00 - 13.45
8. 13.55 - 14.40
9. 14.50 - 15.35
10. 15.40 - 16.25
11. 16.30 - 17.15

Reforma edukacji

Nasi fani

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer po szkole

                        

Job shadowing

Nakrętkowa Częstochowa

LICZNIK 2018/2019: 

33 256 szt.

Partnerstwo