Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie!

AIESEC w „Słowackim”

Utworzono dnia 24.02.2012, 16:33 przez: Administrator
Czcionka:

Projekt PEACE (People's Enthusiasm Acting for Cultural Education) organizowany jest już po raz jedenasty przez międzynarodową organizację studencką AIESEC Komitet Lokalny Warszawa SGH. Stanowi on odpowiedź na potrzebę rozwoju w Polsce zrozumienia międzykulturowego, zwalczania stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń. Na dwa miesiące zaproszono do Polski grupę studentów z całego świata, którzy prowadząc zajęcia w polskich liceach stwarzają młodym ludziom unikalną szansę na bezpośredni kontakt z innymi nacjami. W ramach tego projektu w dniach 13-19.02.2012 uczniowie I LO mieli okazję poznać Gaby z Argentyny, Anyę z Kazachstanu oraz Ditę z Indonezji. Dziewczęta przybliżyły nam zwyczaje i realia swoich krajów, uświadamiając w ten sposób, że pomimo licznych różnic kulturowych jesteśmy w stanie znaleźć wspólny język. Ja sama postanowiłam zadać im kilka pytań:

To już wasz drugi tydzień w Polsce. Jak to się stało, że trafiłyście właśnie tutaj?

 

Gaby: Potrzebowałam odmiany. Uwielbiam podróże i wolontariat, więc zdecydowałam się zgłosić do projektu PEACE. Prawdę mówiąc – nie wiedziałam zbyt wiele o Polsce, ale pomyślałam, że jest to miejsce warte odwiedzenia. Sama idea projektu PEACE była dla mnie bardzo interesująca, więc decyzję o wyjeździe podjęłam praktycznie w ciągu tygodnia.

 

Anya: Nigdy wcześniej nie byłam w Europie. Studiuję filologię angielską, więc poszukiwałam projektu, który połączy rozwijanie     umiejętności językowych ze zwiedzaniem któregoś z państw europejskich. Fakt, że projekt PEACE ma miejsce w Polsce,  jest dla mnie dodatkowym atutem, ponieważ sama mam polskie korzenie – w końcu mam okazję zobaczyć „z bliska” kraj moich przodków.

 

Dita: Nie jest to moja pierwsza przygoda z organizacją AIESEC. Zdecydowałam się na kolejny wyjazd i zdobycie nowych    doświadczeń przed przystąpieniem do poszukiwania pracy. Wybrałam projekt PEACE w Polsce, ponieważ sądzę, że poszerzy on moje horyzonty i pomoże w zrozumieniu i akceptacji różnic kulturowych.

 

Jak wam się podoba nasza szkoła? Co myślicie o uczniach, nauczycielach...?

 

Gaby: Szkoła jest świetna. Poznałyśmy bardzo dużo miłych osób. Wszyscy uczniowie i nauczyciele byli dla nas uprzejmi, więc bardzo dobrze spędziłyśmy nasz czas w I LO. Co więcej, uczniowie doskonale mówią po angielsku, więc nie było żadnych    trudności w komunikacji.

 

Anya: Bardzo miło współpracowało nam się ze wszystkimi. Uczniowie są bardzo inteligentni, niektórzy wiedzieli nawet, jak nazywa się stolica Kazachstanu, co bardzo mnie ucieszyło. Bardzo rzadko bowiem spotykamy się z rozległą wiedzą na temat     naszych krajów. Uczniowie i nauczyciele w „Słowaku” zrobili na nas bardzo pozytywne wrażenie.

 

Dita: Byłam bardzo mile zaskoczona wiedzą uczniów na temat tak odległego kraju, jak mój. Niektórzy z nich znali dość sporo faktów nawet zanim rozpoczęłam moją prezentację. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, przyjęli nas z entuzjazmem i byli bardzo mili.


A co myślicie o Polsce? Co lubicie w naszym kraju? Czy odkąd tu jesteście, zmieniła się wasza opinia na temat Polski i Polaków?

 

Gaby: Kocham Polskę! Ludzie są tutaj bardzo mili i uprzejmi. Uwielbiam także polskie miasta, które miałam okazję zwiedzić. Jedyna rzecz, która mi przeszkadza, to zimna pogoda, ale już się przyzwyczajam. Wcześniej byłam przekonana, że Polacy są bardzo chłodnym narodem, ale na szczęście się pomyliłam – wszyscy mają w sobie ogromne ciepło, którym dzielą się z   całym światem. Coraz poważniej myślę o przeniesieniu się do Polski na stałe.

 

Anya: Już przed przyjazdem do Polski byłam bardzo podekscytowana. Atmosfera na miejscu jednak przeszła moje najśmielsze oczekiwania! Polacy są bardzo przyjaźnie nastawieni. Co więcej – uwielbiam tutejszą pogodę. Zanim wyjechałam z  Kazachstanu, temperatura w mojej rodzinnej miejscowości oscylowała wokół -44 stopni, więc sądzę, że nie muszę  wyjaśniać, dlaczego wasza zima jest dla mnie tak ciepła i miła.

 

Dita: Polska jest dla mnie świetnym krajem. Czuję się bardzo dobrze wśród Polaków. Jestem także jednym z tych „dziwaków”, którzy lubią śnieg i mróz, więc polska zima sprawiła mi bardzo dużą frajdę – pierwszy raz w życiu jeździłam na sankach! Myślałam wcześniej, że Polacy niczym się nie przejmują i są wręcz skrajnymi indywidualistami, ale okazało się, że są bardzo opiekuńczy i sympatyczni.


Jakie są dla was najbardziej widoczne różnice pomiędzy Polską, a krajami, z których pochodzicie?

 

Gaby: Ciężko było mi przyzwyczaić się do rozkładu posiłków. W Argentynie jemy gigantyczną kolację około 22:00, podczas gdy w Polsce to dania obiadowe są największe i nie je się aż tak późno. Polacy są także troszkę bardziej nieśmiali. My, Argentyńczycy, jesteśmy dużo bardziej otwarci i „głośni”.

 

Anya: Ludzie z Kazachstanu mają kompletnie inne obyczaje. Polakom bardzo ciężko to zrozumieć, co było wypisane na twarzach uczniów, kiedy opowiadałam im o jedzeniu końskiego mięsa i piciu końskiego mleka w moim kraju.

Dita: Cóż, Indonezja jest krajem azjatyckim, więc ciężko mówić o jakichkolwiek podobieństwach do Polski. Na tym właśnie polega cała frajda projektu PEACE – pomimo tak kolosalnych różnic, jesteśmy w stanie znaleźć wspólny język.

 

Nota bene: Gaby Anya i Dita chciały bardzo serdecznie pozdrowić wszystkich uczniów i nauczycieli, z którymi miały okazję współpracować, a także podziękować Pani Dyrektor Agnieszce Henel, Pani Profesor Elizie Kulińskiej oraz swoim „opiekunkom” - Justynie Szałapskiej (I d), Martynie Szczepaniak (III d) i Marcelinie Wręczyckiej (III d) za ciepłe bardzo ciepłe przyjęcie i miłą atmosferę. Dziewczęta mają również nadzieję, ze jeszcze kiedyś uda im się odwiedzić Częstochowę i naszą szkołę.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko powiedzieć: zapraszamy ponownie!

 

 

Tekst: Marcelina Wręczycka kl. III d

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej 1 L.O. w Częstochowie

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 610

W poprzednim tygodniu: 2647

W tym miesiącu: 10676

W poprzednim miesiącu: 13188

Szczęśliwe numerki

28.11 - 02.12

Pon. Wt.  Śr.  Czw. Pt.
21

6

16,32 14

10

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół 1 Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

115-lecie szkoły

Projekt

Pismo literacko-publicystyczne

Kalendarium

Listopad 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Nie spóźnij się

Dzwonki!
1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.55 - 11.40
5. 11.50 - 12.35
6. 12.45 - 13.30
7. 13.35 - 14.20
8. 14.25 - 15.10
9. 15.15 - 16.00

ERASMUS +

 

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza