Funkcjonowanie szkoły od 17.05.2021 r.
W dniach 17-21 maja 2021 r. zaplanowano naukę stacjonarną dla 6 oddziałów (cztery klasy drugie ponadgimnazjalne oraz dwie klasy pierwsze ponadpodstawowe).
W dniach 24-28 maja 2021 r. w szkole będą uczyły się pozostałe oddziały, jednakże codziennie dla jednego oddziału zostanie zorganizowane wyjście integracyjne.
W okresie nauki hybrydowej uczniowie pozostający w domach będą nadal mieli zajęcia prowadzone za pomocą platformy edukacyjnej Microsoft Teams. Uczniowie przebywający w szkole w pierwszych dniach po powrocie będą mieli zajęcia reintegracyjne z wychowawcami, tutorami, pedagogiem. Lekcje będą prowadzone przy użyciu metod eliminujących stres- metoda projektu, praca w grupach, w parach, lekcja odwrócona, itd.
Od 31.05.2021 r. uczniowie wszystkich klas (13 klas) wrócą do nauki stacjonarnej w szkole.
Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
W drodze do i ze szkoły uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
Przy wejściu do budynku szkoły znajdują się informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcje użycia środka dezynfekującego. Płyn do dezynfekcji rąk znajduje się przy wejściu głównym, przy dwóch wejściach do szatni oraz w każdym pomieszczeniu szkolnym.
Przebywanie w szkole osób z zewnątrz jest ograniczone do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa oraz dezynfekcja rąk). Do szkoły mogą wejść osoby z zewnątrz bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Preferowany jest kontakt drogą mailową lub telefoniczną.
Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w gabinecie lekarskim, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczona przez dyrektora szkoły osoba.
Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Podczas przerw i w innych przypadkach przemieszczania się po korytarzach szkolnych oraz w toaletach obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.
Każda klasa w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Dla każdej klasy zajęcia odbywają się w stałych przydzielonych salach (uczniowie przemieszczają się jedynie na zajęcia wychowania fizycznego, informatyki i języków obcych-co wynika z podziału na grupy).
§W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwość, ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzyławkami uczniów
§Zaleca się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w plecaku lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
Możliwe jest prowadzenie lekcji na świeżym powietrzu, np. w „ogródku herbacianym” lub na dziedzińcu szkolnym. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
Zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole ustalono uwzględniając zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
W szkole ustalono zasady korzystania z biblioteki szkolnej, które zawiera Załącznik nr 1.
We współpracy z higienistką szkolną, ustalono i upowszechniono zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia (Załącznik nr 2).
Źródełko wody pitnej zostało wyłączone z użytku.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły powinny dezynfekować dłonie oraz mieć zakryte usta i nos.
Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
Dyrektor monitoruje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur, włączników.
Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje dezynfekcji.
Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
Zużyte jednorazowe maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do wskazanych koszy na śmieci.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
Pracowników powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka nie angażuje się w dyżury podczas przerw.
Wyznaczono i przygotowano (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie (gabinet lekarski), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie będzie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zostaną zastosowane indywidualne zalecenia wydane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Ustali się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zastosuje się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANA ZE SZKOLNEGO GABINETU MEDYCZNEGO
- Do gabinetu należy wchodzić pojedynczo.
- Podczas wizyty należy nosić maseczkę ochronną bądź zasłaniać usta i nos.
- Po wejściu do gabinetu należy zdezynfekować ręce.
- Każdorazowo należy poddać się pomiarowi temperatury ciała.
- Podczas pobytu w gabinecie należy zachowywać bezpieczną odległość.
- W gabinecie należy unikać dotykania powierzchni, których mogły dotykać inne osoby.
- Podczas wizyty w gabinecie należy powstrzymać się od dotykania swojej twarzy.
- W miarę możliwości podczas wizyty w gabinecie nie należy korzystać z telefonu komórkowego.
- Po wyjściu z gabinetu należy zdezynfekować ręce.
- W oczekiwaniu na wizytę w gabinecie należy zachować bezpieczną odległość od innych osób oczekujących.
- W gabinecie wydzielono izolatorium. Uczeń będzie w się w nim znajdował pod opieką. Po odebraniu go przez rodzica lub opiekuna gabinet będzie zdezynfekowany.
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie
§ 1
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej są zgodne z Wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. i określają warunki i zasady wprowadzenia bezpieczeństwa obsługi użytkowników biblioteki, określają zasady udostępniania i zwrotów zbiorów bibliotecznych oraz innych czynności związanych z obsługą czytelników i kontaktami zewnętrznymi w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19.
§2
Procedura obejmuje:
- Zapewnienie bezpiecznego dystansu i środków higieny dla użytkowników biblioteki.
- Zapewnienie bezpiecznej obsługi użytkowników biblioteki oraz maksymalne ograniczenie kontaktu.
- Zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych.
- Zasady postępowania ze zbiorami bibliotecznymi powracającymi do biblioteki.
- Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u użytkownika biblioteki zakażenia koronawirusem.
§3
Zapewnienie bezpiecznego dystansu
i środków higieny dla użytkowników biblioteki
- Wyznacza się strefy dostępne dla użytkownika biblioteki .
- Ustala się limit 1 osoby przebywającej w bibliotece.
- Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń (co najmniej raz na godzinę), dezynfekcję powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
- Uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do zdezynfekowania dłoni i zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pracownikami biblioteki i innymi osobami korzystającymi z biblioteki (minimum 1,5 m). Rodzice korzystający z biblioteki powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
§4
Zapewnienie bezpiecznej obsługi użytkowników
oraz maksymalne ograniczenie kontaktu
- Zbiory można wypożyczać bezpośrednio w bibliotece zgodnie z zasadami wypożyczania zbiorów bibliotecznych, opisanymi w §5.
- Organizuje się stanowiska pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu przestrzennego między pracownikami (minimum 1,5 metra).
- Umieszcza się w widocznym miejscu przed wejściem informacje o maksymalnej liczbie użytkowników mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
- W trakcie korzystania z biblioteki należy zachować dystans przestrzenny (minimum 1,5 m).
- Zaleca się ograniczenie korzystania z komputera dostępnego w bibliotece. W przypadku korzystania z komputera należy zdezynfekować ręce, jak również stosować dezynfekcję urządzeń aktywowanych dotykiem (klawiatura, myszka).
§5
Zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych
- Zbiory udostępniane są wyłącznie drogą wypożyczeń na zewnątrz. Wolny dostęp do zbiorów nie jest możliwy, książki podawane są przez nauczyciela bibliotekarza.
- Obsługa czytelników na terenie biblioteki odbywa się pojedynczo w wypożyczalni.
- Wypożyczanie i zwrot książek odbywa się w wydzielonym do tego miejscu. Przy stanowisku obsługi może przebywać tylko 1 osoba; pozostałe osoby oczekujące w kolejce poza terenem biblioteki muszą utrzymywać bezpieczną odległość między sobą – 1,5 m od innych osób. Należy zachować bezpieczną odległości od rozmówcy. Należy skrócić swoją obecność w bibliotece do niezbędnego minimum.
§6
Zasady postępowania ze zbiorami bibliotecznymi powracającymi do biblioteki
- Czytelnik zwracając zbiory biblioteczne jest zobowiązany do zdezynfekowania dłoni i zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pracownikami biblioteki i innymi osobami korzystającymi z biblioteki (minimum 1,5 m).
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres minimum 2 dni na wydzielone półki. Odizolowane egzemplarze zostaną oznaczone datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny; po tym okresie zostaną włączone do użytkowania.
- W przypadku zbiorów audiowizualnych zalecane jest stosowanie procedur postępowania i kwarantanny takich, jak dla książek.
§7
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia
u osoby/użytkownika zakażenia koronawirusem
- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby konieczne jest niezwłoczne zgłoszenie incydentu do dyrektora szkoły i postępowanie zgodne z obowiązującą Procedurą postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby COVID-19 w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Częstochowie
§8
Postanowienia końcowe
Użytkownik nie stosujący się do wytycznych dla funkcjonowania biblioteki szkolnej w I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie w trakcie epidemii COVID-19 może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania ze zbiorów biblioteki.