Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Rok szkolny 2019/2020

Czcionka:

I miejsce Pauliny Stachery w IV Wojewódzkim Konkursie „Książka i informacja w erze mediów cyfrowych”

Z radością informujemy, że Paulina Stachera, uczennica klasy II a zajęła I miejsce w IV Wojewódzkim Konkursie „Książka i informacja w erze mediów cyfrowych” organizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Częstochowie. Gratulujemy!

 

Koncert kolęd ,,Najstarsze licea częstochowskie seniorom edukacji” - biblioteka współracuje z Zespołem "Słowak i Muza"

31 stycznia 2020 roku w IV Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza odbył się koncert kolęd ,,Najstarsze licea częstochowskie seniorom edukacji”. Jest to cykliczna uroczystość przygotowywana od kilku lat przez trzy najstarsze licea z naszego miasta: I LO im. J. Słowackiego, II LO im. R. Traugutta oraz IV LO im. H. Sienkiewicza. Podczas uroczystości obecni byli: Wiceprezydent Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Grzegorz Papalski, dyrektor IV LO Jadwiga Sipa, dyrektor Małgorzata Jackowska i dyrektor I LO Małgorzata Kaim. Licznie przybyli emerytowani pracownicy częstochowskiej oświaty, którym dedykowano ten koncert. 
Podczas koncertu uczniowie I LO z Zespołu ,,Słowak i Muza’’ przygotowani przez prof. Dorotę Marlińską zaprezentowali kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe w języku polskim i angielskim. Były to między innymi:,,Dzisiaj w Betlejem’’, ,,Śniegu cieniutki opłatek’’, ,,Merry Christmas Everyone”, ,,Będzie Kolęda’’. Soliści Zespołu ,,Słowak i Muza’’ to Kinga Wójcik, Maria Krzywańska, Jakub Kołek, Jakub Chłond, Zuzanna Machoń, Katarzyna Utratny, Joanna Migalska, Martyna Kundzicz. Nad częścią techniczną czuwali: Patrycja Wawrzak i Jakub Garus. Nasze liceum reprezentowała również Natalia Rychter z klasy 2c, która wystąpiła w roli jednej z prowadzących koncert.

Marta Gaudy, klasa I a

Wizyta niemieckich nauczycieli stażystów z Bambergu - współpraca biblioteki z nauczycielami języka niemieckiego i Zespołem "Słowak i Muza"

8 stycznia 2020 r. nasza szkoła miała przyjemność gościć niemieckich nauczycieli stażystów z Bambergu. Wizyta była jednym z szeregu działań związanych z wieloletnią współpracą Urzędu Miasta Częstochowy i Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie z Dientzenhofer – Gymnasium Bamberg. Podczas uroczystości obecni byli: p. Grzegorz Papalski, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, p. Zbigniew Janus, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie i p. Ewa Kozłowska, doradca języka niemieckiego z SOD w Częstochowie oraz p. Małgorzata Kaim, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie. W programie wizyty przedstawionym w naszej szkole znalazł się tryptyk wokalno-instrumentalny o tematyce bożonarodzeniowej oraz prezentacja dotycząca I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie.

W pierwszej części zgromadzonych w auli im. Z. Idzikowskiej gości powitała Dyrektor Małgorzata Kaim. Następnie utalentowani uczniowie z Zespołu Słowak i Muza oraz Słowak Band przygotowani przez p. prof. Dorotę Marlińską i p. prof. Monikę Wąsińską zaprezentowali kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe w języku polskim, niemieckim i angielskim. Soliści Zespołu Słowak i Muza: Sophie Bruno, Aleksandra Chajduś, Jakub Chłond, Jakub Kołek, Maria Krzywańska, Adam Kwiatkowski, Zuzanna Machoń, Joanna Migalska, Michał Rychlewski, Adrianna Sieradzka, Katarzyna Utratny, Kinga Wójcik i Maria Wójcik. Słowak Band: Natalia Jarkiewicz, Oliwia Kondys, Hanna Luto, Maciej Makowski, Emilia Morawska, Julian Nowicki, Dominika Peszke, Natalia Politańska, Jakub Trąbski, Sylwia Woch, Mateusz Ślęzak. Koncert poprowadziły w języku niemieckim i polskim: Natalia Gradzik i Natalia Rychter, natomiast nad częścią techniczną czuwali: Patrycja Wawrzak i Jakub Garus.

W drugiej części spotkania, dzięki przedstawionej przez Zuzannę Migoń i Adama Strzeleckiego prezentacji w języku niemieckim goście zostali zapoznani z historią szkoły oraz jej współczesnym obrazem, podejmowaną przez I LO współpracą zagraniczną i innymi działaniami związanymi z językiem niemieckim, najważniejszymi wydarzeniami w roku szkolnym, sylwetkami znanych absolwentów I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie, a także usłyszeli informacje o Patronie szkoły Juliuszu Słowackim. Nad przygotowaniem informacji w języku niemieckim czuwały panie prof.: Bożena Dziąbor, Zofia Sandak-Bernat i Iwona Strzelecka.

Promocja czytelnictwa w ramach II edycji konkursu #cojaczytam

Uczennice naszej szkoły: Karolina Bujalska, Weronika Derda, Milena Kuśmierska, Natalia Wodzisławska z klasy II d prowadzą kampanię czytelniczą w ramach II edycji konkursu „#cojaczytam”.  W ramach projektu zaplanowały promocję czytelnictwa wśród nieco młodszych uczniów. W tym celu 15 listopada odwiedziły Szkołę Podstawową nr 22 im. G. Narutowicza w Częstochowie i tam starały się podzielić swoją pasją z uczniami klasy VIII podczas spotkania czytelniczego „Daj się zaczarować książce”. Prezentacja zdjęć, a także przebranie w jakich wystąpiły dziewczyny i opowieści o ciekawych książkach i sposobach na lektury (należy odnaleźć coś, co nas wciągnie i spojrzeć na tekst z indywidualnej strony) zdecydowanie podobały się młodszym odbiorcom. Dyskusja na temat zainteresowań czytelniczych potwierdza, że czytelnicy są wszędzie:)

„Kto czyta, nie błądzi”

W ramach II edycji konkursu „#cojaczytam” powstała w naszej szkole nowa inicjatywa - szkolny klub książki, dzięki któremu będzie można dzielić się przeżyciami czytelniczymi i wzajemnie inspirować. Jesteśmy przekonani, że 100% (a przynajmniej zdecydowana większość) Was Słowaków ma swoje ulubione książki. U nas niechlubna statystyka z pewnością nie działa! Udowodnijcie to, dołączcie do organizowanego klubu, który 14 listopada oficjalnie zaczął działać pod nazwą „Kto czyta, nie błądzi”. Szczegóły w bibliotece szkolnej i u nas, niżej podpisanych oraz na naszym profilu na instagramie, link tutaj:) Ta część kampanii jest dopiero początkiem naszej wielkiej czytelniczej przygody. Mamy nadzieję, że klub będzie sukcesywnie poszerzał swoje grono i stawał się kolejnym przykładem mocnej kontry do statystyk.
Celem konkursu „#cojaczytam” jest stworzenie kampanii potwierdzającej, że lubimy czytać książki i jesteśmy w stanie zachęcić innych do czytania. Zaplanowałyśmy kampanię promującą czytelnictwo w naszej szkole w oparciu o lekturę autorstwa M. Bułhakowa „Mistrza i Małgorzatę” (zdjęcia w galerii). Na długo przed konkursem poczułyśmy magię tej powieści. Informacja o konkursie natychmiast przerodziła się w pomysł realizacji sesji zdjęciowej, w której to my wcielamy się w bohaterów lektury. Moment przygotowań do sesji był wytęsknioną chwilą pokazania swojego literackiego alter ego. Ta część kampanii dostarczyła nam dużo frajdy. Reakcja częstochowian podróżujących tym samym tramwajem, w którym powstawała kolekcja zdjęć była bezcenna. Wielu ludzi przypomniało sobie wówczas o „Mistrzu i Małgorzacie”, wielu - z onieśmieleniem - przyznawało, że jeszcze nie sięgnęło po nią i najwyższy czas nadrobić straty. Można to uznać za pierwszy nasz sukces!
    

Karolina Bujalska, Weronika Derda, Milena Kuśmierska, Natalia Wodzisławska
uczennice klasy II d

„A świadkami były drzewa...” - koncert I LO w ramach organizowanych przez Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską Zaduszek Katyńskich

„Jest w duszy polskiej ukryty zakątek,
Gdzie błądzą ciche lat umarłych cienie,
Leży tam kamień grobowych pamiątek,
A pod kamieniem krwawi się wspomnienie.”
A. Oppman

8 listopada 2019 r. Zespół „Słowak i Muza” pod kierownictwem prof. Doroty Marlińskiej miał ogromny zaszczyt wziąć udział w kolejnych Zaduszkach Katyńskich, których organizatorem jest Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Podczas uroczystości odbywającej się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II podsumowano X edycję Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, której zwieńczeniem jest publikacja książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, zbioru najlepszych prac konkursowych.
W drugiej części uroczystości uczniowie naszej szkoły zaprezentowali koncert „A świadkami były drzewa...”. Wykonane po mistrzowsku utwory muzyczne oraz recytacja fragmentów liryki młodzieży były wzruszającym hołdem oddanym ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

W koncercie udział wzięli:
Natalia Gradzik – recytacja,
Oliwia Kondys – flet,
Maria Krzywańska – śpiew,
Martyna Kundzicz – śpiew i recytacja,
Adam Kwiatkowski – śpiew,
Hanna Luto – skrzypce,
Zuzanna Machoń - fortepian i śpiew,
Joanna Migalska – śpiew,
Julian Nowicki – gitara,
Natalia Rychter – recytacja,
Adrianna Sieradzka – śpiew i ukulele,
Jakub Trąbski – gitara,
Kinga Wójcik – śpiew,
Maria Wójcik – fortepian.
Oprawa techniczna: Patrycja Wawrzak i Jakub Garus.
Koncert przygotowały panie profesor: Dorota Marlińska i Monika Wąsińska.

Zachęcamy do obejrzenia relacji na kanale SłowakTV

 

"Szkoła pamięta" - biblioteka wspomaga akcję

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego od wielu lat oddaje cześć zmarłym, którzy swoją pracą budowali wizerunek naszej szkoły. Jesteśmy świadomi tego, że pochylając się nad grobami zmarłych związanych w szczególny sposób z naszą szkołą dajemy dowód słowom:
„Ci, co tu leżą, byli siłą,
Męstwem, radością, jak dziś my.
Byli, walczyli, pracowali,
A choć ich życia płomień zgasł,
W różnych się dziełach dalej pali...
Płonie i w nas.
Bo nic nie znika, nic nie ginie:
Praca ni miłość,
Śmiech ni łza,
W każdym tygodniu, dniu, godzinie,
Chociaż w odmiennej formie – trwa.”

                              Maria Czerkawska, "Zaduszki"

 

Biblioteka na szlaku

Współpraca z SKKT trwa! 12 października 2019 r. grupa uczniów z klasy 1C, 1B oraz 2C miała okazję uczestniczyć w kolejnym wyjeździe w góry, zorganizowanym przez SKKT. Trasa wycieczki była następująca: Bielsko Biała- Szyndzielnia - Wielka Łąka - Wapienica. Dzięki ciepłej i przyjemnej pogodzie, wyjazd był bardzo udany.
Na początku wyprawy uczestnicy wjechali pod szczyt Szyndzielni, podziwiając piękne widoki ze znacznej wysokości. Resztę drogi na szczyt Szyndzielni (1028m) pokonali pieszo. Stamtąd wspinając się coraz wyżej, dotarli na szczyt Klimczoka (1117m).
Po krótkim postoju i zrobieniu sobie kilku pamiątkowych zdjęć, uczestnicy ruszyli po stromej drodze w kierunku schroniska PTTK obok Klimczoka. Po, tym razem dłuższej przerwie, podczas której uczniowie mogli zjeść przepyszne dania,czy kupić pamiątkowe magnesy, ruszyli w stronę powrotną na Szyndzielnię.
Stamtąd, w około 2 godziny pokonali odległość ze szczytu na sam dół, po wymagającej i stromej trasie. Zmęczeni, ale dumni z pokonanych kilometrów, udali się w stronę Częstochowy.
Opiekunem uczniów była p. profesor Elżbieta Szajbel.

Aleksandra Dobosz, kl. II c

 

Biblioteka współpracuje z SKKT i zdobywa Baranią Górę

Jak aktywnie spędzić sobotę? Można razem ze Szkolnym Kołem Krajoznawczo Turystycznym wybrać się w góry. W ostatnią sobotę członkowie koła z klas: I b, Ic, II a i II c  razem z p. prof. Urszulą Pijet i p. prof. Elżbietą Szajbel  wyjechali w Beskid Śląski. Trasa marszu wiodła z Kamesznicy na Baranią Górę.  Trzy godziny  podchodzenia i Barania Góra (1220 m n.p.m.) zdobyta! Pogoda dopisała, a przez chmury przedzierało się nawet słońce. W drodze powrotnej - zasłużony odpoczynek  w schronisku Przysłop, w którym uzupełniliśmy kalorie, aby mieć siły na dotarcie do autokaru.

Wszystkim polecamy taką formę wypoczynku, można zresetować umysł i podziwiać piękne widoki. Zapraszamy chętnych na koleją wycieczkę.

Biblioteka rusza na Rajd Słowaka

17 września 2019 r. był dniem niezwykle ważnym dla wszystkich uczniów klas pierwszych I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie. Tego dnia uczestniczyliśmy w tradycyjnym Rajdzie Słowaków, podczas którego przeszliśmy kilka kilometrów przez las od Korwinowa, do którego dotarliśmy pociągiem, aż do Olsztyna.
Podczas wycieczki braliśmy udział w różnych konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski, koło politologiczne „Entropia” oraz sztaby kandydujących na przewodniczącego SU w bieżącym roku szkolnym: Leny Głogowskiej i Macieja Zajączkowskiego. Działo się wiele! Powtarzając zasłyszane od przewodniczącej SU, Kasi Kozioł słowa piosenki, szliśmy przez malowniczy, jesienny las, a w przerwach od wędrówki nie wypoczywaliśmy, wręcz przeciwnie - konkurowaliśmy w zabawach sprawnościowych, a także tworzyliśmy wielką meksykańską falę. W klasyfikacji generalnej zwycięstwo odniosła klasa I d. Gratulacje!

Nie trudno było rozpoznać pierwszoklasistów, bo każdy z nas miał pomalowane kocie wąsy, nos oraz napisy na czole. Pod koniec rajdu wszystkie klasy pierwsze zostały sfotografowane, a także wzięły udział we wspólnym tańczeniu belgijki i było to naprawdę zabawne oraz wyjątkowe przeżycie.
Za sprawą uczestnictwa w rajdzie mieliśmy niepowtarzalną okazję zintegrować się w grupach klasowych, poszerzyć grono znajomych o uczniów innych klas, no i oczywiście, mogliśmy poznać bardzo sympatycznych drugo- i trzecioklasistów!  Do Częstochowy wróciliśmy autokarami, nieco zmęczeni, ale zadowoleni i umocnieni w przekonaniu, że stanowimy część Społeczności Słowackiego.

Martyna Klekot, klasa I f

 

Zapraszamy

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza