Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Rok szkolny 2017/2018

Czcionka:

UWAGA! SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY!

Drodzy uczniowie! Zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym, zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Aby wziąć udział w konkursie, należy zrecenzować fragment jednej z książek absolwentki I LO - Ludmiły Marjańskiej: „Pierwsze śniegi, pierwsze wiosny”, „Życie na własność”, „To ja, Agata” lub wybranej książki zakupionej przez bibliotekę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej lub przesłać drogą elektroniczną jako załącznik do dokumentu na jeden z podanych poniżej adresów:

elzbieta-25@o2.pl

wasinskamonika@wp.pl

Termin nadsyłania prac: 15 stycznia 2018 r.

REGULAMIN

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - podsumowanie

Wyniki badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej wykazująże w 2016 r. jedną książkę przeczytało 37% Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, a 10% czytało 7 lub więcej pozycji. Drodzy uczniowie I LO, nie bądźcie statystycznymi Polakami, czytajcie książki!

 

Aby sprostać wymaganiom naszej młodzieży I LO wzięło udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – programie, celem którego jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych oraz uzupełnienie zbiorów bibliotecznych o nowości wydawnicze. Dzięki staraniom o dofinansowanie biblioteki, nasza szkoła (jako jedno z trzech liceów w Częstochowie w bieżącym roku), po złożeniu wniosku została zakwalifikowana do tego programu. Na zakup nowości wydawniczych otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 15 000,00 złotych [20 % wkładu własnego organu prowadzącego i 80 % wkładu budżetu państwa].

Po przeprowadzonych konsultacjach wśród uczniów i nauczycieli co do zakupu tytułów oraz zasięgnięciu opinii Rady Rodziców, a także wnikliwym badaniu rynku, zostało zakupionych 595 pozycji książkowych (w tym 7 audiobooków), a następnie zostały one opracowane i przeznaczone do wypożyczenia dla społeczności szkolnej. Zgodnie z założeniem Programu książki zostały wybrane tak, promować i wspierać rozwój czytelnictwa. Literatura wyselekcjonowana została na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie.

Już teraz można stwierdzić, że dzięki zakupom z NPRCz nasza biblioteka ożyła. Na nowym regale zatytułowanym „Czytanie jest super” codziennie ktoś szuka czegoś dla siebie. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej!

 

Teksty literatury i kultury w walce o odzyskanie niepodległości

Dzięki nawiązanej współpracy z Biblioteką Pedagogiczną RODN "WOM" w Częstochowie w bibliotece szkolnej obejrzeć można było wystawę okolicznościową ""Teksty literatury i kultury w walce o odzyskanie niepodległości".wypożyczoną ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej).

"Czytanie jest super" - nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

Gratulacje!

Laur Wierzbaka

Uczennica klasy I a – Aleksandra Małecka zdobyła tytuł laureata prestiżowego XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Wierzbaka”. Wiersze młodej, utalentowanej poetki ze Słowaka zostały opublikowane w jubileuszowym wydaniu almanachu młodych poetów z lat 1982 -2017 (dostępnym w bibliotece szkolnej).

Część artystyczna i warsztaty dla nagrodzonych uczestników były dopełnieniem doniosłej uroczystości w Ośrodku Kultury w Poznaniu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i weny twórczej!

Opiekunem laureatki jest p. prof. M. Miniszewska.

Promocja książki "Częstochowa 1826-1914"

29 listopada w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie miała miejsce promocja książki „Częstochowa 1826-1914. Materiały z konferencji naukowych realizowanych w ramach projektu edukacyjnego.” – pracy zbiorowej pod red. dra Ryszarda Stefaniaka oraz Rafała Piotrowskiego. Publikacja jest podsumowaniem projektu edukacyjnego „Częstochowa 1826-1914. Od połączenia do I wojny światowej”, którego organizatorem był Urząd Miasta Częstochowy we współpracy z częstochowskimi szkołami, w tym I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Książkę otwiera artykuł zatytułowany „Społeczeństwo Częstochowy w XIX w.” autorstwa uczennic klasy III e naszej szkoły: Kamili Kamińskiej i Weroniki Piskoń, których opiekunem był prof. Marek Paściak.
Podczas promocji książki można było poznać współautorów, a wydarzenie zostało uświetnione występem Teatru Kufferek ze Szkoły Podstawowej nr 48.

Warsztaty kreatywnego pisania

16 listopada uczniowie klas pierwszych naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach kreatywnego pisania. Warsztaty były ciekawą formą, cyklicznego już w Słowackim, Salonu literackiego.

Pan Piotr Nita - na co dzień nauczyciel w liceum ALA - wprowadził nas w tajniki poezji, istnienia których nawet się nie domyślaliśmy. Zaczęliśmy od wydobycia nowego sensu z tekstów pozornie niewinnych przez podział prozy na wersy. Pomogło to wydobyć najważniejsze cechy i drugie dno analizowanych tekstów - i tak artykuł o separatystach w Katalonii przestał być zwykłą informacją, a refleksją nad trwałością narodu. Dotknęliśmy również parafrazy opracowań zupełnie zwykłych i nagle okazało się, że po wykreśleniu odpowiednich słów praca naukowa na temat prototypu robota może być metaforą ludzkich uczuć i obserwacji świata. Przepis na dania z dodatkiem pomidorów może ewoluować w wiersz poruszający problemy samorozwoju i odpowiedzialności za cały świat. Zabawa poezją starła z niej kurz przeświadczenia o podniosłości i niedostępności dla zwykłych śmiertelników. Wspólne pisanie nie jednego, lecz siedemnastu wierszy kazało nam spojrzeć na swoich kolegów innym okiem i dostrzec, jak ważne jest patrzenie na świat z różnych perspektyw - każdy z nas miał wpływ na to, co powstanie oraz inny pomysł na dalszy ciąg historii. Po otrzymaniu od pana Piotra wielkich arkuszy papieru uświadomiliśmy sobie ogrom pomysłów, jakie przychodzą nam do głowy pod koniec tych zajęć. Przelaliśmy na papier swoje liryczne próbki, czując dumę, że w tak niezwykły w dzisiejszym świecie sposób możemy współtworzyć kulturę. Literackie nagrody Nobla wciąż czekają na rozdanie, tymczasem my- tak różni od siebie, jednak zjednoczeni w zamiłowaniu do poezji i tworzenia - nie możemy doczekać się kolejnych warsztatów z panem Piotrem Nitą, odkrywającym przed nami coraz to szersze aspekty świata.

Klaudia Stanisz IB

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Halinę Poświatowską

17 października 2017 r. odsłonięta została tablica upamiętniająca wybitną uczennicę Liceum im. Juliusza Słowackiego - Halinę Poświatowską. Uroczystość łączyła się z 50. rocznicą przedwczesnej śmierci poetki, która zmarła 11 października 1967 r. w wyniku wieloletniej choroby serca. Pamiątkowa płyta znajdująca się na murze szkoły w pobliżu poprzednich tablic (upamiętniających Ludmiłę Marjańską i Kalinę Jędrusik) zawiera cytat: „(…) miłość, tak ona jedna nie podlega upływowi czasu, trwa.” oraz słowa: „Dla upamiętnienia wybitnej poetki, uczennicy naszej szkoły Haliny Poświatowskiej (1935-1967) Społeczność Szkoły”.

Odsłonięcia dokonali: pan Zbigniew Myga - brat poetki, opiekun Domu Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej, Magdalena Dębska Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, wizytator Anita Imiołek z ramienia Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, pan Mariusz Etryk, Wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO „Z tradycja w XXI w.” oraz Dyrektor szkoły Małgorzata Kaim. Po odsłonięciu tablicę poświęcił ks. Wojciech Pelczarski, który podkreślił wagę uroczystości przypominając o tym, iż pamięć wielkich postaci jest doskonałą lekcją dla młodego pokolenia.

Swoją obecnością społeczność szkoły zaszczyciło wielu gości. Poza osobami, które odsłaniały tablicę pamiątkową byli to:Katarzyna Porębińska, reprezentująca Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską, Andrzej Skorek z biura Posła Szymona Giżyńskiego , Sylwia Zasępa z biura Poseł Lidii Burzyńskiej, Małgorzata Wróblewska-Borek przedstawicielka Artura Warzochy Senatora RP, Radni Miasta Częstochowy, Grzegorz Sikora prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, Michał Konieczny z sekcji oświaty NSZZ Solidarność, Zbigniew Janus Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia, Agnieszka Grudzińska reprezentująca Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Juliusz Sętowski DyrektorOśrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Małgorzata MajerDyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, Tadeusz PiersiakDyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, Anita Toborek Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Haliny Poświatowskiej, Maria Kowaleczko – Miedzińska Dyrektor Bursy Miejskiej w Częstochowie, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele, uczniowie, rodzice i przyjaciele szkoły.

Podczas drugiej części uroczystości Dyrektor Małgorzata Kaim przypomniała biografię poetki, podkreśliła wpływ liryków autorkiOpowieść dla przyjaciela na kilka już pokoleń Polakówodniosła się również do wspomnień Haliny Poświatowskiej związanych z gmachem I LO. Pani Dyrektor zaakcentowała, iż powodem do dumy całej społeczności szkoły jest tak duża liczba uczniów o wybitnych osiągnięciach, którzy uczęszczali do Liceum im. J. Słowackiego. Jedną z takich postaci jest pani Jadwiga Handl, która – choć na co dzień mieszka w Wiedniu - jest zasłużoną absolwentką szkoły, zaangażowaną w promocję i rozwój I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie. W ramach wdzięczności za wieloletnie, aktywne kontakty ze szkołą, pani Handl otrzymała z rąk Dyrektor Małgorzaty Kaim - nadaną w imieniu Rady Pedagogicznej - statuetkę „Przyjaciela Szkoły”.

Tego dnia wszyscy uczestnicy uroczystości byli przyjaciółmi szkoły, czego dowód stanowią ciepłe słowa wypowiadających się gości. Brat poetki, p. Zbigniew Myga serdecznie dziękował za pamięć o Halinie Poświatowskiej; wypowiedział również słowa niezwykle ważne i budujące: I LO nie jest tylko pierwsze z numeru, ale przede wszystkim z dokonań absolwentów, a tym samym stanowi znak rozpoznawczy naszego miasta, jest jego ikoną. Wizytator Anita Imiołek przeczytała list Dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach -Alicji Janowskiej, która zwracała się z wyrazami szacunku i podziękowania do organizatorów tak ważnej uroczystości.

Podczas spotkania podsumowany został Regionalny Turniej Wiedzy o Życiu i Twórczości Haliny Poświatowskiej Halina Poświatowska – życie na krawędzi.

W trzeciej część uroczystości uczestnicy wydarzenia obejrzeliniezwykle wzruszający montaż słowno – muzyczny przygotowany przez p. Marię Miniszewską, p. Urszulę Zaleską i p. Dorotę Marlińską. W rolę Haliny Poświatowskiej wcieliła się Karolina Słonina z klasy II b, Piotr Orłowski z klasy III a był narratorem opowieści o życiu poetki. Narracja przeplatana była wieloma lirykami Poświatowskiej oraz utworami muzycznymi, doskonale oddającymi nastrój spektaklu. W tle pojawiła się bogato ilustrowana prezentacja multimedialna, której mocnym akcentem były nagrania głosu poetki czytającej własne utwory.

O uroczystości przeczytać i obejrzeć można w mediach obecnych tego dnia w szkole:

http://trybunaczestochowska.pl/2017/10/17/halina-poswiatowska-w-slowaku/

http://wczestochowie.pl/artykul/28930,na-murze-liceum-slowackiego-odslonieto-tablice-poswiecona-halinie-poswiatowskiej

http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/w-czestochowie-odslonieto-tablice-upamietniajaca-haline-poswiatowska

http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=23838

http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,22527244,nowa-pamiatkowa-tablica-w-czestochowie-i-lo-wspomnialo-poswiatowska.html

 

Regionalny Turniej Wiedzy o Życiu i Twórczości Haliny Poświatowskiej 

Halina Poświatowska – życie na krawędzi

Turniej odbył się 16 października i zorganizowany został przez I LO przy współpracy z Biblioteką Publiczną im. W. Biegańskiego w Częstochowie. Do części pisemnej przystąpiło 34 uczniów z częstochowskich szkół (I LO im. J. Słowackiego, I Liceum Społeczne im. Z. Herberta, II LO im. R. Traugutta, IV LO im. H. Sienkiewicza, V LO im. A. Mickiewicza, VII LO im. M. Kopernika, VIII Liceum Samorządowe, IX LO im. C. K. Norwida, ZST im. Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie.

Część II turnieju miała miejsce w murach I LO, a jury konkursowemu przewodniczył brat poetki – Zbigniew Myga.

Wyniki:

I miejsce Władysław Dyjan – I LO im. J. Słowackiego

II miejsce Martyna Klempa – I LO im. J. Słowackiego

III miejsce – Patryk Pożarlik IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Wyróżnienia:

Weronika Mróz – LO im. mjr. H. Sucharskiego z Myszkowa

Lena Kaźmierczak – I LO im. J . Słowackiego

Gratulacje!

Wyróżnienie dla Laury Jaroszek i Urszuli Trejtowicz

oraz II miejsce dla prof. Elżbiety Szajbel

 

 

18 września 2017 roku, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Czytanie odmienia się przez przypadki", którego organizatorem była Biblioteka Publiczna im. dra Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Konkurs skierowany był do mieszkańców Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego. Jako główne cele wyznaczono promocję czytania, przedstawienie obrazów popularyzujących czytelnictwo, jak również rozwijanie własnej twórczości, spostrzegawczości oraz wrażliwości artystycznej. Każdy uczestnik miał za zadanie przedstawić swoją wizję tematu, wykazać się kreatywnością i czujnym okiem. Jednorazowo było możliwe nadesłanie nie więcej niż dwóch zdjęć. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 18 i od lat 18. Kryteriom oceny podlegały: ciekawe ujęcie tematu, kompozycja, ostrość i estetyka, zgodność z tematyką. Uczennice klasy I b: Laura Jaroszek i Urszula Trejtowicz uzyskały w tym konkursie wyróżnienia, otrzymując nagrody rzeczowe.

Natomiast w kategorii wiekowej powyżej 18 lat II miejsce przyznano prof. Elżbiecie Szajbel.

Zwycięskie prace wszystkich laureatów wywieszono na wystawie pokonkursowej.

Laura Jaroszek

 

Wybierz książki do biblioteki

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

NPRCz jest programem rządowym, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

W zamian za udzielone wsparcie placówki będą podejmowały działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a podstawowym rezultatem zrealizowanych przedsięwzięć ma być zainteresowanie młodych ludzi czytaniem, które powinno im towarzyszyć w życiu dorosłym.

Już teraz zapraszamy do wspólnego tworzenia listy książek, które wzbogacą zasoby naszej biblioteki. Prosimy o wypełnienie ankiety znajdującej się w dokumencie do pobrania.Uzupełnione ankiety można przynieść do biblioteki lub przesłać na adres:

elzbieta-25@o2.pl

Termin gromadzenia ankiet: 9.10.2017r.

ANKIETA

Kiermasz

Wszystkich zainteresowanych  zakupem lub sprzedażą używanych podręczników i pomocy naukowych zapraszamy na coroczny kiermasz podręczników używanych do sali gimnastycznej podczas długiej przerwy 5 września 2017r.

Zapraszamy

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza