Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Rok szkolny 2016/2017

Czcionka:
Zapraszamy do biblioteki w godzinach:
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
8:00-15:00
8:00-15:00
8:00-15:00
8:00-15:00
8:00-14:00

**********************************

**********************************
Nauczyciele bibliotekarze:
mgr Elżbieta Szajbel
mgr Monika Wąsińska

************************************************************************************************

III Salon Literacki

Niezwykle piękne słowa przytoczone w tytule pochodzą z wypowiedzi Pana Krzysztofa Seweryna Wrońskiego – częstochowskiego poety, gościa honorowego III Salonu Literackiego. Podczas zorganizowanej przez uczniów klasy II a wraz z wychowawcą – prof. Urszulą Zaleską uroczystości obecna była również dr Katarzyna Janus – adiunkt Wydziału Filologiczno-Historycznego Instytutu Filologii Polskiej Akademii Jana Długosza w Częstochowie, a także: dyrektor szkoły – Małgorzata Kaim, uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Podczas III Salonu Literackiego uczniowie klasy II a przedstawili zgromadzonej publiczności montaż słowno – muzyczny, którego tematem przewodnim było sacrum w poezji, wątek obecny w literaturze od starożytności po czasy obecne, także w twórczości Krzysztofa Seweryna Wrońskiego.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał gość honorowy. Krzysztof Seweryn Wroński pogratulował uczniom I LO tego, że w czasach, w których istnieje tak wiele różnorodnych bodźców i możliwości, młodzież wybiera poezję. Uczniowie obecni podczas spotkania z autorem tomiku Słowa wierszy zadali poecie szereg pytań dotyczących poezji i procesu tworzenia.

Po rozmowie z poetą nastąpiła część konkursowa spotkania: II LICEALNY TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA im. Haliny Poświatowskiej o Nagrodę Dyrektora Szkoły. Jury w składzie dr Katarzyna Janus, p. Krzysztof Seweryn Wroński oraz p. Urszula Zaleska ogłosiło następujące wyniki:

I miejsce – Agnieszka Adamik (klasa II a),

II miejsce – Norbert Piskorski (klasa II b),

III miejsce – Julia Czechowicz (klasa II c).

Serdecznie gratulujemy! I życzymy wszystkim uczestnikom konkursy, aby pielęgnowali swoje zainteresowania!


Czytamy najmłodszym

Aby zachęcić najmłodszą grupę wiekową do rozwoju kompetencji czytelniczych i promocji czytelnictwa, uczennice klasy I c w składzie: Paulina Bartelak, Wiktoria Borowiecka, Julia Elsner, Natalia Golc, Wiktoria Ocieczek i Natalia Zalas 25 listopada odwiedziły wraz z prof. Elżbietą Szajbel najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 w Częstochowie. Ze względu na Światowy Dzień Pluszowego Misia, dziewczyny przeczytały dzieciakom z oddziału przedszkolnego i klasy I opowiadania Michaela Bonda o misiu Paddingtonie. Po wspólnej lekturze mali uczniowie przygotowali zakładki do książek, jako prezenty dla swoich maskotek z okazji obchodzonego święta. Wizyta wolontariuszy z I LO bardzo spodobała się uczniom Szkoły Podstawowej, którzy ochoczo zapraszali starsze koleżanki na kolejne spotkanie.


"MISJA - KSIĄZKA!"

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na książkę stworzoną przez drużynę z I LO w skłądzie: Agnieszka Adamik, Natalia Albrychiewicz, Dominika Filipiak, Dorota Mazur, Natalia Szyda i Agata Żyła. Książka (kompleksowe dzieło naszych uczennic - od tekstu po grafikę) jest zarejestrowana w konkursie na najlepszy zbiór opowiadań “Misja - książka”! pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Głosować można klikając na poniższy link:

https://ridero.eu/pl/books/meryl/

 

Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

W tym roku w Krakowie miały miejsce 20. Międzynarodowe Targi Książki - wydarzenie, które wpisuje się w program promocji czytelnictwa. Tegorocznym hasłem przewodnim Targów był cytat z twórczości Etgara Kereta, wybitnego izraelskiego pisarza – „Żeby czytać, trzeba być otwartym”.  Ogromna liczba zwiedzających dowodzi, że ludzi otwartych na słowo pisane jest mnóstwo, a chęć obcowania z książką nie słabnie.

W dniu inauguracji tego czytelniczego święta (27października 2016 r.) na Targach obecna była prof. Elżbieta Szajbel, która przywiozła szereg miłych wspomnień i wiele wartościowych informacji dla miłośników książki. Wszystkich zainteresowanych nowościami wydawniczymi oraz chętnych do dyskusji na temat sztuki pisarskiej zapraszamy do biblioteki szkolnej:)


IV edycja Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej

Biblioteka szkolna zachęca uczniów I LO do wzięcia udziału w IV edycji OLIMPIADY BIBLIOLOGICZNEJ I INFORMATOLOGICZNEJ.

Etap I (szkolny) polega na samodzielnym, pisemnym opracowaniu przez ucznia w formie eseistycznej jednego tematu (zagadnienia) spośród trzech podanych na stronie internetowej Organizatora Olimpiady. Tematy do opracowania:

1. Między tradycją a nowoczesnością: czytanie książek w tradycyjnej postaci czy za pośrednictwem czytnika e-booków?

2. Książka na własność czy z biblioteki?: o preferencjach nastolatków.

3. Gdyby nie było książek to… Moje wyobrażenia o świecie bez literatury.

 

Etap I trwa do 30 listopada. 

Więcej informacji na stronie: http://www.olimpiadabii.uni.lodz.pl/ oraz w bibliotece szkolnej.

 


 

KONKURS "MISJA - KSIĄŻKA!"

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich zaineteresowanych uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Misja – książka!" - Ogólnopolskim turnieju literackim dla szkół ponadpodstawowych – edycji 2016/17 pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Osoby zainteresowane przygotowaniem w całości i samodzielnie książki – począwszy od utworzenia jej treści (SZUKAMY AUTORÓW OPOWIADAŃ) aż po techniczne przygotowanie do profesjonalnego opublikowania w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero (SZUKAMY GRAFIKÓW) - prosimy o zgłaszanie się do biblioteki szkolnej w terminie do 21 października!

Nagrodą główną dla laureatów zwycięskiej drużyny jest tablet dla każdego pisarza oraz puchar dla całego zespołu. 
Nagrody za drugie i trzecie miejsca to gadżety elektroniczne oraz upominki. 
Dodatkowo książki laureatów (6 drużyn, które zajęły od pierwszego do trzeciego miejsca), zostaną wydane w formie drukowanej i przekazane drużynom. 

Więcej informacji: https://ridero.eu/pl/konkurs/


II Salon Literacki

i I Licealny Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę Dyrektora I LO

Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy – wielka szkoda, że słowa Wisławy Szymborskiej, zaczerpnięte z jej utworu, są bardzo realne. Poetka od lat jest natchnieniem dla innych, w szczególności dla nas – zwykłych ludzi, zatraconych w codziennym rytmie dnia, rutynie. Dzięki tej inspiracji, wyrażonej zarówno przez twórczość, jak i osobowość artystki, 3 października br. w sali widowiskowej naszego liceum odbył się II Salon Literacki, którego koordynatorką była pani prof. Agnieszka Henel. Uroczystość odbyła się ku pamięci polskiej noblistki, ale przede wszystkim jako hołd złożony twórczości poetki. Salon literacki został zorganizowany w nietypowej konwencji. Poprzez tajemniczy i nastrojowy klimat, wzbogacony pysznymi wypiekami klasy IIe, można było odczuć atmosferę zadumy, kontemplacji, a jednocześnie zaciekawienia i zapotrzebowania na gromadzenie większej liczby informacji  o samej Wisławie Szymborskiej. 
 
Prezentowane utwory, wśród których znalazły się m.in.: Życie na poczekaniu, Możliwości, Nieobecność czy Nienawiść pozwoliły słuchaczom „zatrzymać czas”, aby skupić się nad własnym życiem i przypadkowością losu. Tą liryczną podróż urozmaiciły występy artystyczne, których koordynatorką była pani prof. Dorota Marlińska. Oprócz muzycznych interpretacji wierszy (Nic dwa razy i Allegro ma non troppo), na przygotowane przez solistów występy składały się utwory takie jak: Odkryjemy miłość nieznaną A. Majewskiej, Och, Życie E. Geppert czy też Dni, których nie znamy M. Grechuty.
 
Druga część spotkania umożliwiła odkrycie i prezentacje szkolnych talentów w zakresie tworzenia poezji. Uczniowie otrzymali nagrody w dwóch kategoriach: Nagroda Dyrektora I LO w I Turnieju Jednego Wiersza oraz „Zabawmy się z Szymborską” - na najlepszy limeryk. Po prezentacji utworów decyzją jury w składzie: pani Małgorzata Kaim – dyrektor I LO, pani Monika Wąsińska –bibliotekarz oraz pan Zbigniew Myga – brat Haliny Poświatowskiej, wygrała pełna ekspresji, emocji oraz przeżyć propozycja Julii Czechowicz z klasy IIc. 
 
Klasyfikacja zwycięzców na najlepszy limeryk wygląda następująco:
 
I miejsce – Iga Kugiel, IIb
 
II miejsce – Norbert Piskorski, IIb
 
III miejsce – Tomasz Gosek, Ic
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Przedstawione propozycje zachwyciły obecnych swoją oryginalnością, a co ważniejsze odwagą wyrażania własnych opinii i uczuć poprzez poezję. Mamy nadzieję na kolejną edycję tak wspaniałego przedsięwzięcia, jakim jest Salon Literacki, która pozwoli na spotkanie z twórczością poetów w niecodziennej odsłonie.
 
Kamila Kamińska, IIE

OBCHODY OGÓLNOPOLKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA

Z okazji OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA (święto powstałe z inicjatywy Polskiej Izby Książki, obchodzone 29 września) biblioteka szkolna przygotowała konkurs dotyczący znajomości literatury polskiej. Pytanie konkursowe - zadane na antenie radiowęzła - brzmiało: kto jest autorem następujących słów?:

„Pewien robot, mając wyruszyć w daleką a niebezpieczną drogę, posłyszał o wielce pożytecznym urządzeniu, które wynalazca jego nazwał elektrycznym przyjacielem. Pomyślał, że raźniej mu będzie na duszy, jeśli otrzyma towarzysza, choćby miała być nim tylko maszyna, udał się więc do wynalazcy i poprosił, aby opowiedział o sztucznym przyjacielu.”

Aby nieco ułatwić zadanie, podana została podpowiedź – w tym miesiącu obchodzimy 95. rocznicę urodzin cytowanego twórcy. 

Informujemy, że nagrodę - dzień bez pytania - zdobyły uczennice klasy I f: Weronika Gerke i Kamila Musialik, które podały prawidłową odpowiedź. Auterem cytowanych słów jest Stanisław Lem, a pochodzą one ze zbioru opowiadań "Bajki robotów". GRATULUJEMY znajomości literatury i wygranej nagrody!

No i gorąco zachęcamy do czytania, tego głośnego i tego tylko dla siebie:) Nie tylko od święta!


POZNAJ SWÓJ KRAJ - OTWARCIE SEZONY SKKT

Tradycją biblioteki szkolnej jest włączenie się w działania SKKT, dlatego też prof. Elżbieta Szajbel z ogromną przyjemnością otworzyła wraz z funkcjonującym w I LO kołem nowy sezon. 24 września 2016 r. miała miejsce pierwsza w tym roku szkolnym wycieczka w Beskid Śląski. Trasa rozpoczęła się zielonym szlakiem z Brennej Leśnicy przez Stary Groń, Grabową i najwyższy szczyt Przełęcz Salmopolską, następnie Trzy Kopce,aż do Brennej Leśniczówki. 


SALON LITERACKI, TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA I LIMERYKI

10 marca 2016 r. z inicjatywy p. dyrektor Małgorzaty Kaim odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja SALONU LITERACKIEGO, którego ideą jest prezentacja własnej twórczości oraz talentów artystycznych: recytatorskich, wokalnych, muzycznych członków społeczności I LO. Pierwszy wieczór z poezją, zorganizowany pod kierunkiem p. prof. Marii Miniszewskiej,  poświęcony był sylwetce wybitnej poetki - Haliny Poświatowskiej, uczennicy naszej szkoły.

3 października 2016 odbędzie się II SALON LITERACKI (jesienny) koordynowany przez p. prof. Agnieszkę Henel, organizowany we współpracy z biblioteką szkolną. Bohaterką drugiego spotkania z poezją będzie „Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nieznosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii. Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku”. Tak o Wisławie Szymborskiej pisał w książce pt. „Nic zwyczajnego” Michał Rusinek – wieloletni sekretarz poetki.

Jesienny salon odbędzie się pod hasłem: „2016-1996. 20 wierszy na 20-lecie Nobla Wisławy Szymborskiej”, 3 października 1996 r. bowiem Komitet Noblowski ogłosił światu, że laureatką nagrody w dziedzinie literatury „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości” została polska poetka – Wisława Szymborska.

Podczas II Salonu Literackiego zainaugurowany zostanie

LICEALNY TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA im. Haliny Poświatowskiej

o Nagrodę Dyrektora Szkoły. Wszystkich chętnych do zaprezentowania wybranego utworu poetyckiego ze swej twórczości prosimy o zgłaszanie udziału w turnieju do 23.09.2016 r. do p. prof. A. Henel lub p. prof. M. Wąsińskiej.

Ponadto ogłaszamy KONKURS NA LIMERYK

pod hasłem „Zabawmy się z Szymborską”!

Wisławy Szymborskiej nie należy bowiem kojarzyć wyłącznie z tzw. poważną twórczością, jak zwykło się myśleć o Noblistach. Warto sięgnąć po niezwykłą książkę pt. „Rymowanki dla dużych dzieci”, która stanowi zbiór słynnych limeryków poetki. Michał Rusinek na promocji tej książki wygłosił zabawny odczyt pt. "Dwupak", podczas którego udowodniał, że "opozycja powagi i niepowagi jest z gruntu fałszywa", i apelował, by poważne i niepoważne wiersze Szymborskiej czytać równolegle (wydawnictwu proponując, by sprzedawało je w tak zwanym dwupaku), a wtedy dopiero odsłoni się wewnętrzna spójność jej poezji.

Limeryk, zgodnie z definicją ze słownika PWN,  to «żartobliwy utwór poetycki, oparty na groteskowym, absurdalnym dowcipie, mający charakter okolicznościowej igraszki słownej, wywodzący się z folkloru angielskiego (związany z jakimś nazwiskiem lub z nazwą jakiejś miejscowości)»

Limeryki ponoć wymyślili nudzący się potwornie mieszkańcy irlandzkiej miejscowości Luimneach (stąd nazwa gatunku).  Są to utwory charakteryzujące się tym, że mają: pięć wersów; układ rymów a-a-b-b-a; w pierwszym wersie jest nazwa geograficzna; trzeci i czwarty wers jest krótszy od pozostałych (zwykle o 2-3 sylaby).

Utwory te  pod względem treści są rymowaną anegdotą i mają zwykle stały układ narracji: wers 1 - wprowadzenie bohatera i miejsca, w którym dzieje się akcja, wers 2 - zawiązanie akcji, wersy 3 i 4 - kulminacja wątku dramatycznego, wers 5. - zaskakujące, najlepiej absurdalne rozwiązanie zgodnie z dewizą, że „im nonsens głębszy, tym śmiech większy”.

PRZYKŁADY:

W miejscowości Corleone
można dostać cios w przeponę.
   Skłonność do tych czynów dziatki
   wysysają z mlekiem matki,
czyli mają to wpojone.

/W. Szymborska/

 

Kiedy Nobla dostała poetka z Krakowa, 
Wiersze czytać poczęła Polaków połowa. 
   I tylko lud z okolic Płocka 
   Sądził, że nobla dostała... Wisłocka.
Ot, typowa Freudowa czynność pomyłkowa.

/Michał Rusinek/

 

Pewna poetka uczczona Noblem

Drzwi do mieszkania zawarła skoblem

   I zamiast lecieć do Sztokholmu,

   Na cyplu skryła się Bornholmu,

Szepcząc to nie mój problem.

/Jerzy Illg/

 

http://kieszeniejakocean.blogspot.com/2012/02/szymborska-bez-rutyny.html

http://wyborcza.pl/1,75410,11074008,Wislawa_Szymborska__Kolaze__limeryki__moskaliki_i.html

 

Zabawcie się z Szymborską! Napiszcie LIMERYK i wyślijcie go do 23.09.2016 r. na adres:agnieszka.henel@vp.pl  lub wasinskamonika@wp.pl, w tytule wpisując: Limeryk + podajcie imię i nazwisko.

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy wierszyk odbędzie się 3 października 2016 r. podczas   II Salonu Literackiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Narodowe Czytanie "Quo vadis?"

    

 3 września 2016 r. w Częstochowie  po raz kolejny miała miejsce akcja Narodowe Czytanie, zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 2015 roku akcję objęła Honorowym Patronatem Para Prezydencka Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda. W ramach piątej edycji przedsięwzięcia, realizowanej w Roku Henryka Sienkiewicza, prezentowana była powieść "Quo vadis?". Miejscem realizacji Narodowego Czytania był podjasnogórski Park im. Stanisława Staszica, gdzie obecna była także reprezentacja I LO.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
W najbliższą środę (7.09.2016 r.) zapraszamy na coroczny kiermasz wszystkich zainteresowanych zakupem lub sprzedażą używanych podręczników i pomocy naukowych do sali gimnastycznej podczas długiej przerwy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

III Salon Literacki

III Salon Literacki

20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

II Salon Literacki

II Salon Literacki

Wycieczka SKKT do Brennej - 24.09.2016r.

Wycieczka SKKT do Brennej - 24.09.2016r.

Narodowe Czytanie "Quo vadis?"

Narodowe Czytanie

Zapraszamy

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza