Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Rok szkolny 2013/2014

Czcionka:

CZĘSTOCHOWA DO KRYMINAŁU!

Spotkanie z Martą Obuch

Polsko-włoska afera kryminalno-matrymonialna, legenda miejska rodem z Jasnej Góry, przenikanie się sztuki literackiej z kulinarną, czyli wszystko to, co zawiera komedia kryminalna „Miłość, szkielet i spaghetti” autorstwa Marty Obuch stało się tematem kolejnego spotkania z kryminałem. 12 marca, w klimatycznej kawiarni Cafe Belg, miłośnicy Częstochowy i kryminału (w tym także ludzie „Słowackiego”) ponownie spotkali się w ramach cyklu „Częstochowa do kryminału!” organizowanego przez Pracownię Komparatystyki Kulturowej AJD w Częstochowie. Autorka goszczona przez prowadzących - A. Mieczyńska i A. Regiewicz, z pochodzenia częstochowianka obecnie mieszkająca na pograniczu Chorzowa i Katowic, podobnie jak w tworzonej przez siebie literaturze, w życiu codziennym jest osobą o ogromnym poczuciu humoru, otwartą na świat i ludzi. Dlatego też dyskusja wielokrotnie wykraczała poza ramy powieści Pani Obuch i schodziła na tematy ogólnoludzkie, ujęte z punktu widzenia kobiety, fotografa, miłośniczki życia. Spotkanie zaliczamy do bardzo udanych!

Spotkanie z Marcinem Wolskim

19 lutego w kawiarni Café Belg odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Częstochowa do kryminału!” organizowanego przez Pracownię Komparatystyki Kulturowej AJD w Częstochowie. Tym razem prowadzący A. Mieczyńska i A. Regiewicz gościli Marcina Wolskiego – pisarza, dziennikarza i satyryka, którego dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty. Ze względu na charakter spotkań (odniesienie do przestrzeni Częstochowy w narracji kryminalnej) rozmowa dotyczyła głównie powieści „Skecz zwany morderstwem“, której akcja toczy się w latach 80-tych w Częstochowie. W tym czasie w dziwnych okolicznościach giną młode kobiety. Sprawę próbuje wyjaśnić porucznik koniecpolskiej milicji, Bogdan Zabielski. W sprawę angażują się także częstochowscy milicjanci. Tropy prowadzą do grupy artystów podróżujących z tournée po Polsce.

Kolejne spotkanie z cyklu: 12 marca, Café Belg, godz. 18.30. Gościem spotkania będzie Marta Obuch (oficjalna strona: http://www.martaobuch.pl/) , autorka komedii kryminalnych, wśród których znalazła się powieść umiejscowiona w Częstochowie – „Miłość, szkielet i spaghetti”. Polecamy!!!

 

Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego 

W konkursie ogłoszonym przez bibliotekę szkolną na fotoreportaż ilustrujący działania związane z Festiwalem Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” zwyciężył uczeń Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie – Konrad Rykała (opieka - Pani Sabina Bińczyk). Zwycięzca nadesłał cykl zdjęć zatytułowanych „KNIENIE”, który nagrodzony został voutcherem na dowolny film 2D w Cinema City. Gratulujemy!

Knienie I

Praca Konrada Rykały (TZN w Częstochowie)

"Książka dla Białorusi"

Szanowni Uczniowie!

Zwracamy się do Was z prośbą o włączenie się w działania związane z I edycją akcji „Książka dla Białorusi”, której celem jest zbiórka polskiej literatury, podręczników, repetytoriów, pomocy naukowych dla Młodych Polaków żyjących na Białorusi.

Niewielki gest z Waszej strony stanie się ogromnym wsparciem dla Polaków mieszkających poza granicami kraju!

Wszelkie informacje dotyczące zbiórki w naszej szkole dostępne u przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego - Konrada Liszczyka i w bibliotece szkolnej. 

Więcej informacji na temat akcji: 

http://ksiazkadlabialorusi.pl/

Powieść z dreszczykiem

plakat do kryminalu

23 października ruszył cykl częstochowskich spotkań z powieścią z dreszczykiem – „Częstochowa do kryminału!” organizowany przez AJD. Podczas mityngu inauguracyjnego, w którym uczestniczyły uczennice kl. II b: Anna Nowakowska i Maryla Klekowska wraz z paniami bibliotekarkami – E. Szajbel i M. Wąsińską, głównym bohaterem był Aleksander Wierny - autor powieści „Światło” i „Teraz”.

Celem imprezy jest propagowanie czytelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem powieści kryminalnych, ale również prezentacja Częstochowy z nieco innej stronyJ

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się 27 listopada o godz. 18.30 w Cafe Belg. Tym razem gościem spotkania będzie Anetę Nawrot - autorkę powieści „Czternaście dni tygodnia”.

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu zapraszamy do biblioteki szkolnej!

„Czytaj!” 2013

Czytaj

W dniach 14 – 20 października ruszyła III edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Biblioteka szkolna postanowiła w tym roku włączyć się w działania tej niezwykłej inicjatywy propagującej kulturę (z naciskiem na słowo pisane). Z tego powodu ogłaszamy konkurs na fotoreportaż ilustrujący działania związane z Festiwalem. Prace konkursowe – cykl 3 – 5 zdjęć w formacie .jpg należy nadsyłać pod adres e-mail: monika.wasinska@slowacki.netTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zamknięcie sezonu SKKT

 

26 października 2013 roku odbyła się ostatnia w tym roku kalendarzowym jednodniowa wycieczka SKKT w Beskidy. Trasa (niezwykle malownicza o tej porze roku)przejścia - Ustroń Polana - Równica - Orłowa – Ustroń Polana

Z maturzystami na salony

24 września,wraz z prof. Małgorzatą Jankowską – Nowak i podopiecznymi Pani profesor – uczniami klasy III E, nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w Śląskim Salonie Maturzystów „Perspektywy 2013”. Uczniowie wrócili z Uniwersytetu Śląskiego, gdzie odbywały się spotkania - z nową wiedzą, a biblioteka wzbogacona o świeżutkie informatory!

http://www.salonmaturzystow.pl/2013/katowice

Beskidzkie szlaki

Ruszył nowy rok szkolny z SKKT! Oczywiście swoją opieką wycieczkowiczów objęła także biblioteka szkolna. Trasa przejścia pierwszego w tym roku szkolnym rajdu, który odbył się 14 września, była następująca: Brenna Centrum – Błotny – Stołów – Klimczok – Przeł Karkoszczonka – Brenna Bukowa.

„Jeśli nie chcesz mojej zguby...”!

Drugą edycję "Narodowego Czytania" Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski poświęcił - w 220. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry - utworom wybitnego polskiego komediopisarza. W związku z zainicjowaną przez Prezydenta akcją, 7 września w kilkuset miejscach całego kraju, także w Częstochowie, Polacy gromadzili się, aby posłuchać fragmentów niezwykle bogatej twórczości hrabiego Fredry.

Organizatorzy częstochowskiego „Narodowego Czytania” - Urząd Miasta Częstochowy oraz Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego zaprosili do lektury popularnych częstochowian, przedstawicieli różnych środowisk i profesji: Izabelę Leszczynę - Posła na Sejm RP, Aleksandra Wiernego - Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy, aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza – Agnieszkę Łopacką i Waldemara Cudzika, przedstawiciela lokalnych mediów – Janusza Pawlikowskiego, Joannę Warońska z częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, przedstawiciela częstochowskiego środowiska muzycznego – Jarosława Woszczynę oraz Michała Hupę ze Studenckiego Koła Teatralnego "naJana" przy Akademii im. Jana Długosza.

Ponadto swoje umiejętności prezentowali uczniowie częstochowskich szkół, których patronem jest Hrabia Aleksander Fredro: Gimnazjum nr 20 i Szkoły Podstawowej nr 34. O oprawę artystyczną zadbali muzycy Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana oraz uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie.

Sprzyjająca aura i niezwykle klimatycznie zaaranżowana w Parku im. Stanisława Staszica „scena na wodzie” przyciągnęły wielu częstochowian, pośród których nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli I LO! Uczestnicy kolejnej edycji „Narodowego czytania” zapoznali się z nieco mniej znanym dziełem prozatorskim Fredry - „Nieszczęścia najszczęśliwszego męża”, a także przypomnieli sobie wybrane utwory poetyckie, takie jak np. "Paweł i Gaweł". Niepospolita akcja wspólnego obcowania z klasyką literatury polskiej przyczyni się z pewnością do tego, iż częściej zechcemy sięgać po tego typu twórczość.

Kiermasz podręczników

Tradycyjnie uczniowie Słowackiego rozpoczęli nowy rok szkolny z biblioteką udziałem w dorocznym kiermaszu książek, który odbył się w dniach 5 i 6 września.

Zapraszamy

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza